Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych
Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych
Data publikacji: 2024.10.01
Uwzględniając propozycje i uwagi pozyskane od uczestników rynku dokonano stosownych zmian zapisów w dokumencie Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych (WiPWC), który wejdzie w życie z dniem 1 listopada 2024 r. (wersja 1.3).
Powyższy dokument reguluje zasady wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania do sieci następujących OSD zrzeszonych w ramach PTPiREE: ENEA Operator sp. z o.o., ENERGA-OPERATOR S.A., Stoen Operator Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A., TAURON Dystrybucja S.A. zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (kodeks NC RfG).
Dokument wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2024 roku, natomiast obligatoryjne stosowanie jego wymagań rozpoczyna się 1 stycznia 2027 roku.
Certyfikaty, które są uwzględnione w Wykazie urządzeń akceptowanych w dniu wejścia w życie dokumentu WiPWC, będą uznawane nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
W okresie od 1 listopada 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. możliwe jest przedstawianie certyfikatów wydanych w oparciu o zasady zdefiniowane w wersji 1.2 oraz 1.3 dokumentu WiPWC z zastrzeżeniem, że certyfikaty wydane w tym okresie w oparciu o wersję 1.2 dokumentu będą uznawane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
Zwracamy uwagę, że zaktualizowany dokument WiPWC uwzględnia zagadnienia zawarte w Banku Nastaw dla Polski, w tym konieczność uwzględnienia wymagań w nim zawartych w prowadzeniu procesu certyfikacji urządzeń wytwórczych.
Pliki do pobrania:
Dialog Techniczny
Zaproszenie do udziału w dialogu technicznym dotyczącym aktualizacji dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” oraz wdrożenie „Banku Nastaw dla Polski”
Data publikacji: 2024.03.27
Uprzejmie informujemy, że Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej rozpoczyna proces aktualizacji dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” oraz wdrażania Banków Nastaw dla Polski będących zbiorami kryteriów zabezpieczeniowych oraz parametrów charakterystyk regulacyjnych inwerterów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej niskiego i średniego napięcia (MWE typu A i B).
Proces aktualizacji dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” wynika z zebranych doświadczeń oraz pytań i sugestii uczestników rynku, w szczególności jednostek certyfikujących oraz producentów urządzeń, a także prowadzenia na stronie PTPiREE wykazu certyfikowanych urządzeń.
Wdrożenie Banku Nastaw dla Polski jest odpowiedzią pozwalającą na zapewnienie wymaganych parametrów jakościowych energii elektrycznej.
Zapraszamy do dialogu; w tym celu prosimy o zapoznanie się z projektami ww. dokumentów i zgłoszenie ewentualnych uwag lub propozycji zmian na załączonych formularzach do dnia 30 kwietnia 2024 r. na adres: certyfikaty@ptpiree.pl
Proces konsultacji będzie prowadzony w języku polskim.
Dla ułatwienia prowadzenia procesu konsultacji materiał dotyczący Banku Nastaw dla Polski został udostępniony w języku angielskim.
Pliki do pobrania:
Bank Nastaw dla Polski
Data publikacji: 2024.03.27
W związku z dużym rozwojem generacji rozproszonej i ogromną dynamiką zmian w zakresie mocy wytwórczych instalowanych w sieci dystrybucyjnej, szczególnie niskiego i średniego napięcia, a zwłaszcza źródeł opartych o moduły wytwarzania PV, nietrudno zauważyć pojawiające się problemy zarówno po stronie Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, jak i po stronie Użytkowników systemu elektroenergetycznego. Problemy te to przede wszystkim duża zmienność warunków napięciowych w obszarach o szczególnie dużym nasyceniu instalacjami PV.
Operatorzy troszcząc się o bezpieczeństwo użytkowników systemu dystrybucyjnego, o bezpieczeństwo urządzeń przyłączonych do tego systemu, podejmują szereg działań, których celem jest zapewnienie wymaganych polskimi przepisami parametrów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej.
Działania ukierunkowane są w dwóch aspektach:
Realizacja tego aspektu to przede wszystkim ciągła rozbudowa sieci oraz dbałość o jej istniejące elementy. Kierunek ten wymaga ogromnych i stałych nakładów na rozwój sieci napotykając jednocześnie na szereg barier utrudniających realizację, jak choćby pozyskiwanie zgód i decyzji administracyjnych.
Główną jednak barierą jest czas. Jest to bowiem proces długofalowy, którego efekty uzyskiwane są w wieloletnim horyzoncie.
Jest to kierunek pozwalający na szybsze wdrożenie środków zaradczych i uzyskanie wymiernych efektów wprowadzonych zmian.
Nie ma obecnie bardziej dynamicznie zmieniającego się otoczenia, jak otoczenie źródeł wytwórczych, zwłaszcza tych opartych o energię słoneczną. Zmiana ta jest tak duża, że efektem bywa nawet zmiana kierunku przepływu mocy energii elektrycznej z sieci niskiego napięcia w stronę sieci wyższych napięć. Zjawisko takie jeszcze kilka lat temu było zupełnie nie do wyobrażenia.
Niesie to za sobą ogromną ilość wyzwań dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, by zapewnić dostęp, ale i możliwość bezpiecznego wykorzystania nowych technologii. Skalę każdy łatwo może zaobserwować
w najbliższym otoczeniu. Wystarczy spojrzeć na dachy budynków, czy na okoliczne pola.
Pilnie obserwując zjawiska związane z pracą ogromnej liczby źródeł wytwórczych, jednocześnie dostrzegając problemy z wpływem ich pracy na sieć elektroenergetyczną, ale i problemy związane z utrzymaniem ich pracy zwłaszcza w okresach największej aktywności, Operatorzy zrzeszeni w ramach Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), wspólnie z wiodącymi w tym obszarze ośrodkami naukowymi w Polsce, przeanalizowali pracę tych źródeł w warunkach rzeczywistych pracy systemu elektroenergetycznego. Następnie modelując warunki rzeczywiste z uwzględnieniem prognoz rozwojowych, opracowali tzw. Banki Nastaw będące zbiorem kryteriów zabezpieczeniowych oraz parametrów charakterystyk regulacyjnych Modułów Wytwarzania Energii przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego i średniego napięcia. Banki te powinny po ich wdrożeniu, w krótkim czasie zoptymalizować pracę tych źródeł tak, by ograniczyć skalę ich wyłączeń w czasie największego nasłonecznienia.
Wdrożenie nowych banków nastaw będzie odbywać się etapowo:
Pliki dla pobrania: