Numer bieżący

Biuletyn Branżowy "Energia Elektryczna" 12/2017

 

Spis treści Biuletynu:

 • INFORMACJE ZE SPÓŁEK
 • RYNEK I REGULACJE
  - Nowe szaty energetyki po dwóch latach
  - Rynek energii na progu gruntownej zmiany
 • RAPORT Z DZIAŁAŃ LEGISLACYJNYCH
 • PARAGRAF W SIECI
 • TECHNIKA I TECHNOLOGIE
  - Prądem w... kaloryfery
  - SLK ochronią sieci energetyczne PGE
  - Smog, pionowy las i spinki do mankietów
 • WYDARZENIA
  - III Forum Dystrybutorów Energii
  - Systemy Informatyczne w Energetyce
  - Elektroenergetyczne linie napowietrzne
  - Wydarzenia w branży
 • FELIETON
  - Wodór

 

Szanowni Państwo

Tradycyjnie, grudniowemu wydaniu „Energii Elektrycznej” towarzyszy świąteczny nastrój. Składamy sobie życzenia oraz podsumowujemy mijające dwanaście miesięcy naszej pracy i całej branży. Dla energetyki był to bowiem czas istotnych przeobrażeń, dynamicznych zmian, a także stopniowego materializowania się nowych koncepcji. Z najbardziej zauważalną reorientacją spojrzenia na branżę mieliśmy do czynienia w obszarze rynku i regulacji. Do podsumowań skłania również zakończone właśnie dwulecie rządu pod kierownictwem Pani premier Beaty Szydło, w którym bardzo istotną rolę odgrywało Ministerstwo Energii. W artykule „Nowe szaty energetyki” dokonujemy właśnie takiego retrospektywnego spojrzenia na dokonania resortu i spółek sektora energii elektrycznej. W sferze zmian rynkowych na pierwszy plan wysuwają się przejęcia polskich aktywów koncernów Engie i EDF dokonane przez Eneę oraz PGE. Wśród zmian regulacyjnych wymienić można choćby wejście w życie tzw. ustawy wiatrakowej, która istotnie zmieniła sytuację na rynku OZE. Jeżeli myślimy o długofalowych projektach, warto wspomnieć o zainicjowanym przez Ministerstwo Energii w 2016 i kontynuowanym w roku bieżącym programie rozwoju elektromobilności. Jego celem – jak wiadomo – jest wykreowanie nowoczesnej gałęzi przemysłu, a pośrednio także wzrost popytu na energię elektryczną, większa ochrona środowiska.
Inny, istotny dla naszego sektora, element przeobrażeń stanowi gruntowna zmiana na rynku energii, która przekształci go z jednotowarowego na dwutowarowy. Projekt ustawy wprowadzającej rynek mocy oraz rolę OSD w nowym systemie przybliża analiza pt.: „Rynek energii na progu gruntownej zmiany”.
Z kolei w dziale Technika i technologie, w tekście „Prądem w… kaloryfery” przyglądamy się praktycznym aspektom stosowania taryfy antysmogowej. W świątecznej ,,EE'' pokazujemy również innowacyjne rozwiązania technologiczne, jakimi są Serwisowe Linie Kablowe średniego napięcia, które pozwolą w przyszłości wyeliminować powtarzające się przerwy w dostawach energii spowodowane anomaliami pogodowymi. Zaprezentowano je podczas Lubelskich Targów Energetycznych ,,Energetics''.
Relację z tej, jubileuszowych imprezy wystawienniczej prezentujemy w dziale Wydarzenia. Tam również znajdą Państwo omówienie dwóch innych, niezwykle ważnych jesiennych spotkań organizowanych przez PTPiREE. Pierwsze z nich – Systemy Informatyczne w Energetyce – zgromadziło prawie sześciuset uczestników z blisko 170 firm i instytucji. Drugie to Konferencja „Elektroenergetyczne linie napowietrzne”, dająca możliwość wymiany wiedzy i opinii reprezentantom operatorów sieci, uczelni technicznych, biur projektowych oraz producentów.
Jak widać z pobieżnego przeglądu treści, grudniowe wydanie naszego miesięcznika dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Wierzymy, że twórcza wymiana poglądów towarzyszyć nam będzie także w całym 2018 roku, który niewątpliwie przyniesie szereg nowych wyzwań.
Przyłączając się do życzeń z okazji świąt i Nowego roku, zapraszam do lektury.

Wojciech Tabiś