PRACE POD NAPIĘCIEM W POLSCE

- WPROWADZENIE -

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej od początku swojego istnienia, aktywnie zajmowało się technologiami eksploatacji sieci elektroenergetycznych zapewniającymi bezprzerwowe zasilanie odbiorców, znanymi jako prace pod napięciem (PPN). Technologie prac pod napięciem zostały zastosowane w Polsce po raz pierwszy na większą skalę w połowie lat 70-tych XX wieku, kiedy to w Zakładach Energetycznych wdrożono metody prac "w kontakcie" oraz "z odległości", przy wykonywaniu prac pod napięciem w liniach napowietrznych niskiego napięcia. Wtedy też został opracowany przez Instytut Energetyki komplet dokumentacji potrzebnej do wykonywania tych prac.

Ponowny rozwój technologii PPN w Polsce nastąpił wraz z nadejściem lat 90-tych XX wieku, kiedy to z jednej strony zniknęły dotychczasowe przeszkody, które hamowały rozwój tej technologii, a z drugiej rynkowe podejście Spółek Dystrybucyjnych do zasad obsługi klientów było sprzeczne z pozbawianiem ich zasilania. Postęp techniczny i pojawienie się nowych rozwiązań konstrukcyjnych spowodowały, że Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej w 1994r. powołało Zespół ds. prac pod napięciem. Utworzony Zespół zajął się modernizacja ówczesnych oraz przygotowaniem nowych technologii PPN, w tym opracowaniem nowej dokumentacji, która obejmuje m.in. instrukcje PPN oraz programy szkoleniowe. Działania Zespołu są kontynuowane do dnia dzisiejszego, a ich efektem jest m.in. opracowanie i wdrażanie kolejnych technologii PPN oraz aktualizacja dokumentacji PPN, w efekcie czego doprowadzono do ujednolicenia i unowocześnienia dokumentacji szkoleniowej oraz wykonawczej dotyczącej prac pod napięciem, a co za tym idzie do dalszej poprawy bezpieczeństwa warunków pracy, zasad postępowania oraz wykonywania PPN w Polsce. W efekcie tych działań opracowano oraz systematycznie aktualizowano m.in.:

  1. „Instrukcję prac pod napięciem przy elektroenergetycznych liniach napowietrznych i kablowych oraz urządzeniach rozdzielczych do 1 kV” wraz z pakietem programów szkoleniowych,
  2. „Instrukcję prac pod napięciem w sieciach napowietrznych 15 i 20 kV metodą >rękawic elektroizolacyjnych<” wraz z podręcznikiem do nauki oraz pakietem programów szkoleniowych (technologia dostarczona przez firmę Electricity Supply Board International z Irlandii),
  3. „Instrukcję prac pod napięciem w sieciach napowietrznych SN metodą >z odległości<” wraz z pakietem programów szkoleniowych,
  4. „Instrukcję przeglądu pod napięciem urządzeń elektroenergetycznych do 30 kV” wraz z pakietem programów szkoleniowych – instrukcja obejmuje przegląd wnętrzowych stacji i rozdzielni elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 30 kV oraz rozdzielnic elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1 kV. W zakres przeglądu wchodzi:
  • czyszczenie „na sucho”,
  • czyszczenie „na mokro”,
  • uzupełnianie syciwa,
  • dokręcanie połączeń śrubowych.
  1. „Instrukcję odłączania i podłączania pod napięciem uziemień w liniach napowietrznych do 20 kV” wraz z pakietem programów szkoleniowych.

Wykonywanie prac pod napięciem wg technologii ujętych w instrukcjach opracowanych przez PTPiREE wymaga zakupu odpowiedniej instrukcji oraz przeszkolenia pracowników w jednym z ośrodków szkoleniowych posiadających upoważnienie PTPiREE do prowadzenia szkoleń wg dokumentacji szkoleniowej oraz instrukcji PTPiREE - poniżej w rozdziale „Zakup instrukcji PPN” szczegółowe informacje w tym zakresie.

Prowadzenie szkoleń wg dokumentacji szkoleniowej oraz instrukcji PTPiREE, wymaga podpisania przez ośrodek szkoleniowy umowy z PTPiREE oraz spełnienie odpowiednich wymagań - poniżej w rozdziale „Szkolenia PPN” szczegółowe informacje w tym zakresie.

 

- ZAKUP INSTRUKCJI PPN -

Wykonywanie PPN zgodnie z dokumentacją PTPiREE wymaga zakupu instrukcji prac pod napięciem - aktualna oferta PTPiREE w zakresie sprzedaży instrukcji prac pod napięciem obejmuje następujące pozycje:

 

- SZKOLENIA PPN -

Wykonywanie prac pod napięciem wymaga od Spółek Dystrybucyjnych oraz innych firm prowadzących te prace wyposażenia monterów w odpowiedni sprzęt oraz narzędzia oraz co najważniejsze przeszkolenia ich na specjalistycznych kursach PPN. Kursy te prowadzone są w ośrodkach szkoleniowych w oparciu o bezpieczne instrukcje i programy szkoleniowe. W ostatnim czasie pojawiło się w Polsce szereg niepokojących zjawisk, których efektem jest nieodpowiednie lub prowadzone przez nieuprawnione osoby, szkolenie pracowników wykonujących oraz nadzorujących PPN. W konsekwencji doprowadzić to może do groźnych wypadków przy wykonywaniu prac pod napięciem, spowodowanych zbyt krótkim oraz błędnym wyszkoleniem pracowników. Przyczyny takiego stanu rzeczy to:

  • pojawiające się różnego rodzaju instrukcje i programy do PPN przygotowane niezgodnie z bezpiecznymi zasadami wykonywania PPN oraz obowiązującymi w Polsce przepisami,
  • nadmierna chęć przyciągnięcia klientów przez niektóre ośrodki szkoleniowe poprzez obniżenie kosztów, a przez to nadmierne skrócenie zakresu merytorycznego oraz czasu trwania kursu, a także prowadzenie kursów przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji oraz wiedzy itp. Skutkiem tego osoby szkolone (monterzy) w trakcie trwania kursu nie mają możliwości nabycia odpowiedniej wiedzy, a także wykonania choć raz wszystkich technologii PPN ujętych później na świadectwie ukończenia kursu,
  • pojawianie się ofert na szkolenia w zakresie PPN wykonywane przez nieznane firmy lub osoby fizyczne nie dysponujące ani odpowiednim zapleczem szkoleniowym, ani przeszkolona kadrą instruktorską, ani też odpowiednią dokumentacją, za to przebijające wszystkich bardzo niską ceną oraz niebywale krótkim czasem trwania kursu, realizowanego niekiedy nawet bez przeprowadzenia zajęć praktycznych.

W celu uporządkowania kwestii prowadzenia szkoleń prac pod napięciem wg dokumentacji PTPiREE, podjęto decyzje o przygotowaniu jednolitych wymagań dla ośrodków szkoleniowych chcących prowadzić szkolenia PPN wg dokumentacji PTPiREE. Spełnienie tych wymagań oraz podpisanie przez ośrodek szkoleniowy umowy z PTPiREE upoważnia do prowadzenia szkoleń PPN wg dokumentacji PTPiREE.

Poniżej zamieszczamy listę ośrodków szkoleniowych które posiadają uprawnienie PTPiREE do prowadzenia szkoleń w zakresie określonych instrukcji PTPiREE:

  1. Wiśniewski Nidzica Sp. z o.o. – w zakresie:
  • „Instrukcji prac pod napięciem przy elektroenergetycznych liniach napowietrznych i kablowych oraz urządzeniach rozdzielczych do 1 kV”,
  • „Instrukcji prac pod napięciem w sieciach napowietrznych 15 i 20 kV metodą >rękawic elektroizolacyjnych<”,
  • „Instrukcji odłączania i podłączania pod napięciem uziemień w liniach napowietrznych do 20 kV”.
  1. ZIAD Bielsko-Biała SA – w zakresie:
  • „Instrukcji prac pod napięciem przy elektroenergetycznych liniach napowietrznych i kablowych oraz urządzeniach rozdzielczych do 1 kV”,
  • „Instrukcji prac pod napięciem w sieciach napowietrznych 15 i 20 kV metodą >rękawic elektroizolacyjnych<”.

Jednocześnie dla bezpieczeństwa osób pragnących przeszkolić się w wykonywaniu PPN pragniemy poinformować, że inne firmy lub ośrodki oferujące szkolenia z zakresu PPN wg. instrukcji PTPiREE robią to nielegalnie, bez posiadania odpowiedniej wiedzy i dokumentacji. Stąd też dbając o prawidłowy rozwój technologii prac pod napięciem, jak i bezpieczeństwo stosujących ją osób, pragniemy poinformować, że może to być przyczyną nieprawidłowego przeprowadzenia szkoleń pracowników w technologii prac pod napięciem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadków przy pracy.