Od 1 sierpnia 2021 r. zmieniły się zasady certyfikacji źródeł wytwórczych przyłączanych do sieci dystrybucyjnej. Akceptowane i możliwe do stosowania przez instalatorów i klientów są tylko inwertery znajdujące się w wykazie certyfikowanych urządzeń. Jeśli wskazany w zgłoszeniu o przyłączenie instalacji OZE inwerter znajduje się w aktualizowanym na bieżąco wykazie, to na etapie zgłaszania instalacji nie ma konieczności dołączenia przez podmiot zgłaszający certyfikatu sprzętu.
Obecnie nie ma już prawnej możliwości stosowania deklaracji zgodności w procesie przyłączania Modułów Wytwarzania Energii (MWE) do sieci elektroenergetycznej. 31 lipca br. minął okres przejściowy, w którym dopuszczalne było posługiwanie się przez producentów oraz dystrybutorów modułów wytwarzania energii elektrycznej (w tym falowników mikroinstalacji PV), jedynie deklaracją zgodności w celu potwierdzenia zgodności z wymaganiami Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG).
Dlatego od 1 sierpnia 2021r. na stronie PTPiREE http://www.ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/wykaz-certyfikatow umieszczony jest wykaz modułów wytwarzania energii elektrycznej (w tym falowników mikroinstalacji PV), które zostały pozytywnie zweryfikowane przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych będących członkami PTPiREE. Weryfikacja dotyczy posiadania odpowiednich dokumentów, niezbędnych w procesie przyłączania do sieci elektroenergetycznych. Wdrożenie wymogów kodeksu NC RfG, daje odbiorcom energii, którzy chcą zainstalować instalacje PV, gwarancję, że zastosowane przez nich falowniki są bezpieczne oraz będą prawidłowo współpracowały z siecią elektroenergetyczną.
Lista powstała, jako wspólna inicjatywa Operatorów Sieci Dystrybucyjnej i PSE (Operator Sieci Przesyłowej) w Polsce. Wykaz urządzeń jest na bieżąco aktualizowany o kolejne moduły wytwarzania energii elektrycznej, które pozytywnie przeszły proces weryfikacji. Obecnie jest to już ponad 1020 urządzeń.
We wspólnej inicjatywie OSD i OSP chodzi o to, żeby możliwie najpełniejsza informacja o certyfikowanych urządzeniach znajdowała się w jednym miejscu. Sytuacja, w której każda ze spółek działa oddzielnie i tworzy swoje zestawienia sprawdzonych i akceptowanych urządzeń, powodowałaby multiplikowanie danych i brak jednego spójnego źródła informacji w tym zakresie. Każdy odbiorca zainteresowany np. montażem mikroinstalacji, może dzięki temu w łatwy i szybki sposób sprawdzić, jakie urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty oraz będą mogły bez przeszkód zostać przyłączone do sieci elektroenergetycznej - mówi Robert Zasina prezes PTPiREE.
Na stronie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opublikowane zostały również zasady dotyczące certyfikacji pod nazwą „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych”. Dokument reguluje zasady wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania do sieci OSD i OSP zrzeszonych w PTPiREE tj.: Enea Operator Sp. z o.o., ENERGA-OPERATOR S.A., innogy Stoen Operator Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A., TAURON Dystrybucja S.A. oraz PSE S.A.
W przypadku inwerterów nieznajdujących się na liście wymagane jest złożenia dokumentów zgodnych z wytycznymi dotyczącymi Etapu II opublikowanymi na stronie http://ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci.
W okresie przejściowym od 1 sierpnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., w przypadku braku certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania, wystawianych na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury, możliwe jest stosowanie certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG lub certyfikatów na zgodność z normą PN–EN 50549-1 i/lub PN – EN 50549-2. W takim przypadku wymagany będzie dokument potwierdzający przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu.
Od 1 maja 2022 r. obligatoryjny już dla wszystkich będzie wymóg przedstawienia certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania, na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury.
Wszyscy producenci oraz dystrybutorzy modułów wytwarzania energii elektrycznej mogą składać dokumenty umożliwiające umieszczenie urządzeń w wykazie na stronie PTPiREE. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem http://www.ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/warunki-i-procedury. Dodatkowy kontakt i informacje można uzyskać pod adresem certyfikaty@ptpiree.pl