Energa-Operator zwiększy moc przyłączeniową dla PGE Energia Ciepła w Gdańsku, w tym m.in. dla pierwszych w Polsce kotłów elektrodowych produkujących ciepło. Spółka właśnie wydała warunki przyłączenia w tym zakresie. Zaplanowana na kilka lat inwestycja przyczyni się w dużym stopniu do dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa i zwiększenia udziału ciepła z OZE w systemie ciepłowniczym Gdańska.
Zwiększenie mocy przyłączeniowej pozwoli m.in. na większe wykorzystanie zielonej energii bezpośrednio z sieci do produkcji ciepła przy użyciu kotłów elektrodowych. Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną ma związek z procesem transformacji aktywów ciepłowniczych realizowanym w Elektrociepłowni Gdańskiej należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Polega on na zastępowaniu dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi, w tym także zasilanymi energią elektryczną.
Obecnie dwa kotły elektrodowe w EC Gdańsk – o łącznej mocy 70 MWt – są zasilane energią z produkcji własnej. Urządzenia umożliwiają produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez odnawialne źródła energii w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. Zwiększone moce, które docelowo mają funkcjonować od 2030 roku, pozwolą na dalszy rozwój technologii Power to Heat w Trójmieście.
PGE Energia Ciepła jako pierwsza w Polsce wdrożyła trzy lata temu w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię Power to Heat, oddając do eksploatacji dwa kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną. Pełnią one funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. Energia w tym przypadku produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej.
Dzięki technologii Power to Heat w 2024 roku Elektrociepłownia spaliła ponad 2500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o prawie 5000 ton. W całym 2024 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 400 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 13 tys. gospodarstw domowych.
https://energa-operator.pl/aktualnosci/845347/elektryfikacja-cieplownictwa-wchodzi-w-nowa-faze