25 września 2024

Projekt Enei Operator w ścisłym finale 8. International AIXR XR Awards

Enea Operator to jedyna firma z Polski, która znalazła się w finale renomowanego, międzynarodowego konkursu branży wirtualnej rzeczywistości – AXIR VR w kategorii „Rozwiązanie edukacyjno-szkoleniowe roku XR”. Uznanie jury zyskało wdrożenie systemu szkoleń służb technicznych z zastosowaniem VR. Tylko w ubiegłym roku przeszkolonych zostało 145 pracowników Enei Operator, a efekty projektu wzbudziły zainteresowanie gości ponad 40 wydarzeń branżowych i targowych, podczas których były prezentowane.

AIXR (Academy of International Extended Reality) to platforma zrzeszająca większość światowych firm funkcjonujących w branżach sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości. Konkurs AXIR Awards ma na celu wyłonienie innowacyjnych rozwiązań m.in. w zastosowaniu VR i nagrodzenie najbardziej wybitnych z nich.

W ścisłym gronie takich rozwiązań znalazł się projekt wdrożeniowy Enei Operator pt. „Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej”.

W latach 2019-2022 Enea Operator razem z Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu realizowała etap badawczo-rozwojowy tego projektu. W 2023 roku nastąpiło jego kompleksowe wdrożenie w szkoleniach prac pod napięciem w spółce. Obecnie system składa się z interaktywnych wirtualnych scenariuszy szkoleniowych dla elektromonterów, stanowisk komputerowych w ośrodku szkoleniowym spółki w Łagowie oraz specjalistycznego VRBusa, który pozwala na mobilne rozwiązania szkoleniowe.

Jak podaje spółka pierwszy rok wdrożenia projektu poświęcony był przede wszystkim na zebranie opinii i doświadczeń użytkowników, a także na dalszy rozwój jakościowy systemu. Było to możliwe między innymi dzięki budowie kolejnych scenariuszy szkoleniowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony pracowników. Aktualnie realizowany pakiet scenariuszy szkoleniowych obejmuje nie tylko prace pod napięciem, ale także czynności łączeniowe oraz PPOŻ. Sam system został ulepszony dzięki funkcji narratora opartej na sztucznej inteligencji.

Szkolenia VR odbierane są jako ważne narzędzie szkolenia i pracy, które mają istotny wpływ na rozwój pracownika. Decyzją Zarządu spółki oraz wszystkich dyrektorów oddziałów terenowych, firma przeznaczyła dodatkowy dzień na obligatoryjne szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Spółka, będąca jednym z czterech największych operatorów systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej w Polsce, zaczęła być kojarzona właśnie z technologią VR. A to dzięki zakrojonej na szeroką skalę promocji projektu, podczas wizyt w szkołach patronackich, na uczelniach wyższych, konferencjach branżowych, a także na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych regionu Europy Środkowo-Wschodniej jak fora ekonomiczne czy targi IMPACT.

Dzięki tak szeroko zakrojonym działaniom Enea Operator staje się dla młodych inżynierów i elektryków atrakcyjnym pracodawcą, otwartym na nowe technologie i innowacje. Jakie ostatecznie miejsce zajmie projekt polskiej spółki w AXIR Awards dowiemy się podczas gali wręczenia nagród 5 grudnia w Rotterdamie.

Informacje o AIXR Awards AXIR to społeczność liderów, innowatorów i ekspertów, którzy pasjonują się AI i XR a swą wiedzą wspierają innych w znajdowaniu rozwiązań dla różnego rodzaju wyzwań. Misja AIXR polega na wyróżnianiu niezwykłej pracy, zapewnieniu platformy, na której rozwijają się przełomowe pomysły wzmacniające transformacyjny wpływ technologii XR. Do AXIR należą dziesiątki globalnych marek jak Boeing, Volkswagen, Meta, Google, At&T, Google, Amazon i in. AIXR Awards honorują niezwykłe osiągnięcia w rzeczywistości rozszerzonej (XR), od 2017 r. - w dziedzinach VR, AR, MR i nie tylko, w sumie w 15 kategoriach.

https://www.operator.enea.pl/ospolce/aktualnosci/szczegoly/15-projekt-enei-operator-w-scislym-finale-8-international-aixr-xr-awards