5 września 2024 roku w Warszawie odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu ds. optymalizacji procesu przyłączeniowego odnawialnych źródeł energii. Zespół powstał w związku z wyznaczeniem przez Prezesa URE zadania dla PTPiREE, w ramach którego ma być przeprowadzony szeroki dialog z przedstawicielami sektora OZE oraz wypracowane rozwiązania polepszające perspektywę w zakresie zwiększenia potencjału przyłączeniowego.
Zespół utworzono w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na efektywną integrację odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznych. Wydarzenie było pierwszym z serii zaplanowanych spotkań grup roboczych, których praca będzie dotyczyć zagadnień związanych z procesem przyłączeniowym, procesem przyłączeń w ujęciu komercyjnym, cable poolingu oraz zakresem ułatwień inwestycyjnych dla Operatorów Sieci.
Zdjęcie: W.Kozubiński, PTPiREE
Przewodniczącym Zespołu został wybrany Dyrektor Grzegorz Kuczkowski z ramienia spółki ENERGA-OPERATOR S.A. Pod jego przewodnictwem zespół będzie pracował nad wytycznymi oraz rozwiązaniami wspierającymi dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. W skład zespołu, poza PTPiREE, wchodzą również przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Operatora Sieci Przesyłowej oraz wykwalifikowani specjaliści działający w ramach 10-ciu stowarzyszeń i organizacji branżowych, skupiających przedstawicieli sektora OZE i Magazynów Energii w kraju.
Podsumowując spotkanie, Dyrektor Grzegorz Kuczkowski przekazał:
- Podczas dzisiejszego spotkania omówiono zasady organizacyjne i wyznaczono główne cele Zespołu. Nadrzędnym zadaniem utworzonego zespołu będzie opracowanie optymalizacji procesu przyłączeniowego OZE, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności pracy sieci elektroenergetycznych. Podczas pierwszego spotkania rozpoczęto dyskusję na temat usprawnień organizacyjnych i technicznych, a także wstępnie określono sposób wykonania celu, jaki stoi przed zespołem. Ustalone zostały również najważniejsze zadania na nadchodzące miesiące. Trzeba przyznać, że dyskusja momentami była bardzo żywiołowa i pomimo początkowych znaczących różnic pomiędzy stronami, w toku dyskusji udało się jednak znaleźć elementy wspólne, na bazie których w dalszej perspektywie będziemy budować kompromisowe rozwiązania akceptowalne przez każdą ze stron. Jednak już teraz widać, że wyzwanie jest ogromne, ale skala potencjalnych korzyści sprawia, że mimo wszystko warto je podjąć, a głęboko wierzę, że wypracowane rozwiązania w dłuższej perspektywie będą korzystne dla każdej ze stron.
Prace zespołu mają się przyczynić do szybszego i bardziej efektywnego włączania OZE do krajowej sieci elektroenergetycznej, wspierając tym samym realizację krajowych i unijnych celów związanych z transformacją energetyczną.