6 czerwca 2023

Żuraw wagi ciężkiej

Waży ponad 22 tony, może poruszać się w trudnym terenie i wynieść ładunek o wadze ponad 900 kg na wysokość przeszło 30 metrów. Do energetyków z olsztyńskiego Oddziału ENERGA-OPREATOR trafił właśnie nowy pojazd wyposażony w hydrauliczny dźwig samochodowy, który ułatwi m.in. usuwanie awarii.

Samochód ciężarowy Volvo FMX posiada napęd 6x6 i moc silnika 510 KM, w wybranej przez energetyków konfiguracji będzie mógł być wykorzystywany zarówno jako żuraw, dźwig oraz podnośnik koszowy. Zakres pracy żurawia HMF 5020-K6 z koszem, dostarczonego przez firmę Nopea Plus, wynosi 360°.

Jak podaje spółka udźwig przy poziomej pracy żurawia wynosi odpowiednio, 9270 kg dla pracy w odległości do 4,7 m, 2150 kg przy pracy do 16,7 m oraz po dołączeniu Fly-Jib blisko 800 kg przy pracy do odległości 26,4 m. Nowy pojazd będzie służył spółce m.in. do wstawiania ciężkich wirowanych słupów sieci średniego napięcia, które są zgodne z nowymi standardami ENERGA-OPREATOR. Dzięki znacznemu zasięgowi pracy żurawia będzie on mógł być także wykorzystywany do realizacji zadań związanych z liniami wysokiego napięcia, także tych pilnych, niezbędnych do usuwania awarii.

Uszkodzenie sieci wysokiego napięcia może być przyczyną braku dostaw energii elektrycznej obejmujących nawet tysiące odbiorców. W przypadku awarii masowych wywołanych np. ekstremalnymi warunkami pogodowymi muszą też być one naprawione w pierwszej kolejności, tak aby możliwe było dalsze zasilenie klientów z wykorzystaniem sieci średniego i niskiego napięcia. Możliwość natychmiastowego użycia odpowiedniego pojazdu, w takich sytuacjach, pozwoli energetykom na szybsze przywrócenie dostaw energii elektrycznej odbiorcom.

Nowy pojazd posiada bogate wyposażenie, które umożliwia wykonywanie z jego pomocą szerokiego wachlarza prac. Do jego elementów należy m.in. wyciągarka z liną syntetyczną o uciągu ponad 13,5 tony, obrotnica do przewozu słupów, przyczepa dłużycowa, a także świder do wiercenia w ziemi, który ułatwi wstawianie słupów. Częścią ekwipunku jest też chwytak rolniczy, pomocny przy pracach pielęgnacyjnych dotyczących znajdujących się na słupach elektroenergetycznych bocianich gniazd.

Samochód wyposażony został także w belkę oświetleniową ze zintegrowanym szperaczem, co pozwoli na wykonywanie części zadań również po zmroku.

Nowy samochód ciężarowy, będzie miał swój stały posterunek w Ostródzie, położonej w centrum obszaru, jaki stanowi teren olsztyńskiego Oddziału ENERGA-OPERATOR. Pozwoli to na względnie szybki dojazd do wszystkich miejsc, w których prace wymagają zarówno dużego udźwigu, jak również posadowienia elementów w znacznej odległości od usytuowania pojazdu.

ENERGA-OPERATOR planuje wyposażyć w samochody ciężarowe z HDS również inne swoje oddziały.  

https://energa-operator.pl/aktualnosci/810392/zuraw-wagi-ciezkiej