23 marca 2023

Aplikacja Energetyczny Kompas pomoże w oszczędzaniu energii elektrycznej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska. Świadome i odpowiedzialne korzystanie z energii elektrycznej pozwoli także na zmniejszenie rachunków za prąd. Drobne gesty mają duże znaczenie, także przy oszczędzaniu energii elektrycznej.

Aplikacja pokazuje tzw. energetyczne godziny szczytu. Są one wyznaczane na kolejny dzień (z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17. Są to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy, niezbędnej dla zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Aplikacja Energetyczny Kompas ułatwi świadome korzystanie z energii elektrycznej.

W aplikacji można ustawić powiadomienia o godzinach szczytu, użytkownicy znajdą w niej także porady, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd. Warto wyłączyć urządzenia, z których nie korzystamy – na przykład telewizor w trybie czuwania może pobierać zaskakująco dużo prądu, podobnie jak zbędne oświetlenie. 

W aplikacji Energetyczny Kompas pokazywane są trzy rodzaje godzin: zielone to te, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są godziny szczytu – w nich szczególnie warto oszczędzać prąd. Trzeci rodzaj to godziny czerwone - są one pokazywane tylko wówczas, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Wówczas każda oszczędność jest bardzo ważna!

Aplikacja jest dostępna w wersjach na urządzenia z systemami Android [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pse.alert_energetyczny] i iOS [https://apps.apple.com/pl/app/energetyczny-kompas/id1662482668]. Za jej stworzenie wspólnie z PSE odpowiada spółka PSE Innowacje.

Więcej o pracy systemu i sposobach na oszczędzanie energii elektrycznej można dowiedzieć się ze strony https://www.energetycznykompas.pl/.

https://www.pse.pl/-/aplikacja-energetyczny-kompas-pomoze-w-oszczedzaniu-energii-elektrycznej?safeargs=696e686572697452656469726563743d747275652672656469726563743d253246686f6d65