20 lutego 2023

Nowe mieszkania nie tylko dla bocianów

ENERGA-OPERATOR zamontowała w miejscowościach Sasino i Białogóra w woj. pomorskim wyjątkowe platformy dla bocianów. To prawdziwe wielolokalowe apartamenty, poza samym podestem dla bocianów wyposażone są również w budki lęgowe, z których mogą korzystać mniejsze ptaki.

Energetycy ENERGA-OPERATOR już od wielu lat montują na słupach sieci elektroenergetycznej platformy dla bocianów. Obecnie jest ich już ponad 12 tysięcy. Szacuje się, że może z nich korzystać nawet ¼ bocianiej populacji w Polsce. Jednak podesty zamontowane w ostatnim czasie na Pomorzu są wyjątkowe.

Platformy wyposażone dodatkowo w budki lęgowe to nowość wśród tego typu konstrukcji. Opracowane zostały ze współpracującymi z Grupą Energa przyrodnikami. Pierwsza, prototypowa została zamontowana w Milejewie koło Elbląga. Te, z Sasina i Białogóry, są drugą i trzecią z kolei platformą tego rodzaju zamontowaną na terenie działania ENERGA-OPERATOR.

Jak podaje spółka zbudowane przez bociany gniazda bardzo często stają się również domem dla innych, mniejszych lokatorów, np. wróbli, czy puszczyków. Przyrodnicy z Fundacji „pro Natura” współpracujący z Grupą Energa, obserwując zwyczaje ptaków i ich koegzystencję, postanowili skonstruować wersję platformy dla bocianów, wyposażoną również w oddzielną budkę lęgową, podzieloną na części, które można porównać do oddzielnych mieszkań. Obecnie na terenie działania ENERGA-OPERATOR, zamontowane są trzy tego typu konstrukcje, ale w planie jest montaż przynajmniej kilku kolejnych. Nowe platformy trafiły już do Oddziałów ENERGA-OPERATOR i zostaną posadowione w wybranych lokalizacjach.

Innowacyjna konstrukcja została opracowana przez ornitologa Krzysztofa Koniecznego, od wielu lat współpracującego z Grupą Energa. Najwięcej miejsc lęgowych znajdą w niej wróble, czy np. mazurki. Specjalne otwory przygotowano także dla jerzyków, potrafiących  upolować nawet 20 tys. komarów, much i meszek w ciągu jednej doby. Istnieje szansa, że osiedlą się w niej również inne gatunki ptaków.

Bociany bardzo chętnie wybierają słupy na miejsce budowy swoich gniazd, m.in. dlatego, że te konstrukcje utrudniają dostęp drapieżników do gniazda i znajdujących się w nim piskląt. Platforma zamontowana na słupie pozwala na wyniesienie gniazda ponad linie elektroenergetyczną, zabezpieczając tym samym jego lokatorów przed potencjalnym kontaktem z elementami infrastruktury znajdującymi się pod napięciem.

Energetycy z ENERGA-OPERATOR realizują program montażu platform od ponad 25 lat. Każdego roku, kiedy bociany są poza Polską, remontują, wymieniają, a także montują kilkaset podestów w nowych lokalizacjach, na słupach, które bociany wybrały na swój dom.

https://energa-operator.pl/aktualnosci/792586/nowe-mieszkania-nie-tylko-dla-bocianow