1 grudnia 2022

Enea Operator wspiera rozwój wodoru na Pomorzu Zachodnim

Enea Operator znalazła się w gronie spółek, które podpisały list intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Na mocy dokumentu zadeklarowano współdziałanie na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu powołania Doliny Wodorowej, opartej o produkcję wodoru i dalsze jego wykorzystanie w przemyśle, transporcie, energetyce i ciepłownictwie.

Inauguracja Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej została zainicjowana przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego. W uroczystości wzięli udział m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska. W imieniu Enei Operator list intencyjny podpisał Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator. Spółka Enea Operator już wcześniej podjęła współpracę ze środowiskiem naukowym w temacie wodorowym, realizując projekt badawczo-rozwojowy H2EBuffer w konsorcjum ze szczecińskim uczelniami.

Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego całego Województwa Zachodniopomorskiego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej, daje możliwość podejmowania bardziej efektywnych działań na rzecz całego Pomorza Zachodniego.

Wspólne działania wszystkich stron porozumienia stwarzają niepowtarzalną szansę rozwoju regionu i realizacji konkretnych przedsięwzięć odpowiadających na potrzeby społeczne w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii.

Sygnatariusze listu podkreślają konieczność wykorzystania potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych i projektów inwestycyjnych, których celem jest budowa wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej o obiegu zamkniętym oraz wymiana informacji i doświadczeń związanych z budowaniem gospodarki wodorowej. Ważnym aspektem porozumienia jest także współpraca otoczenia gospodarczego z sektorem oświaty, nauki oraz szkolnictwa wyższego w obszarach takich jak tworzenie klas patronackich, prowadzenie studiów podyplomowych w obrębie łańcucha gospodarki wodorowej, organizacji i prowadzenia programu certyfikowanych szkoleń i kursów branżowych.

https://www.operator.enea.pl/ospolce/aktualnosci/szczegoly/25-enea-operator-wspiera-rozwoj-wodoru-na-pomorzu-zachodnim