1 lipca 2022

Enea Operator realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.

Celem prowadzonego przez Eneę Operator projektu jest dokonanie rzetelnej i pogłębionej analizy zastosowania samochodów osobowych o napędzie elektrycznym we flocie pojazdów Enei Operator. Wykonane prace pozwolą na uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat opłacalności takich działań oraz rzeczywistych warunków użytkowania osobowych samochodów elektrycznych na potrzeby codziennej działalności spółki. Zebrana wiedza stanowić będzie podstawę do podejmowania dalszych kroków w zarządzaniu flotą. Prace badawcze w ramach realizowanego projektu trwały od stycznia 2021 roku do końca czerwca 2022 roku.

Jak podaje spółka potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla, który niesie za sobą wymiana samochodów z silnikami spalinowymi na akumulatorowe pojazdy elektryczne jest istotnym czynnikiem wpisania się spółki Enea Operator, a w konsekwencji Grupy Enea, w promocję ekologicznych działań w sektorze krajowej elektroenergetyki. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności.

W ramach realizacji projektu, podczas codziennych przejazdów służbowych wykonano w samochodach elektrycznych pomiar ponad 20 parametrów eksploatacyjnych. Wśród nich można wymienić: średnie zużycie energii, temperaturę powietrza, średnią prędkość, częstotliwość ładowania czy liczbę wjazdów do centrów miast. W ramach partnerstwa technologicznego firma Tekom Technologia dostarczyła narzędzia oraz system do opomiarowania. Na podstawie zebranych danych oraz innych źródeł informacji opracowano analizy mające na celu m.in. porównanie samochodów elektrycznych z pojazdami o napędzie konwencjonalnym. Badania prowadzone są pod względem użyteczności i opłacalności ekonomicznej w kontekście polityki flotowej spółki. Efektem realizacji projektu badawczego będzie obszerny raport, którego premiera planowana jest w drugiej połowie września 2022 r.

Według przedstawiciela spółki zakres przeprowadzonych badań i czas ich trwania świadczy o unikatowości projektu w skali kraju. Uzyskane odpowiedzi mogą stać się początkiem głębszej dyskusji na temat szerszego zastosowania samochodów nisko i zeroemisyjnych we flotach pojazdów takich firm jak Enea Operator. Jest to szczególnie istotne w kontekście dynamicznego rozwoju koncepcji elektromobilności w Polsce i na świecie.

Zebrane w ramach realizacji projektu badawczego dane i informacje, które zostaną przedstawione w obszernym raporcie, będą szczególnie wartościowe dla Enei Operator. Na chwilę obecną doświadczenie w tej dziedzinie w Polsce posiada niewielka liczba podmiotów publicznych i prywatnych.

https://media.enea.pl/pr/753467/enea-operator-realizuje-unikatowy-projekt-badawczy-dotyczacy-optymalizacji-wykorzystania-samochodow-elektrycznych-we-flotach-sluzbowych