Energa-Operator poinformowała, że mieszkańcy ul. Podmiejskiej w Mławie będą mogli wziąć udział w projektach EUniversal oraz OneNet, wspartych przez Komisję Europejską. 21 marca 2022 w Mławie odbędzie się spotkanie, na którym zostaną zaprezentowane ich założenia. Podczas spotkania będzie można również zgłosić chęć uczestnictwa w projektach. Udział w testach wiąże się z gwarantowanym wynagrodzeniem uzależnionym od intensywności współpracy uczestników.
EUniversal oraz OneNet to innowacyjne projekty realizowane wraz z europejskimi partnerami przez Energa-Operator. Ich wspólnym celem jest stworzenie rozwiązań umożliwiających sprawne funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej, w której pracować będą liczne rozproszone źródła energii, np. takie jak przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne. Kluczowym aspektem prowadzonych w ich ramach działań jest współpraca spółki energetycznej z użytkownikami sieci, zarówno wytwórcami, jak i odbiorcami energii elektrycznej.
Energa-Operator wraz z firmą Ensprion, Instytutem Energetyki oraz innymi polskimi i europejskimi partnerami, organizuje cykl spotkań z mieszkańcami terenów wyznaczonych jako obszary demonstracyjne.
Realizacja projektów przyczyni się do stworzenia mechanizmów, które w przyszłości pozwolą użytkownikom sieci na zarabianie na elastycznym korzystaniu z energii elektrycznej.
Udział uczestników w projektach może obejmować jedno lub oba z następujących działań:
Wyniki uzyskane w projektach będą wykorzystane także na potrzeby bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, zarządzanego przez operatora systemu przesyłowego, którego rolę pełnią Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
W Mławie przy ul. Podmiejskiej zamontowana zostanie innowacyjna stacja transformatorowa oraz niezbędna automatyka. Dzięki tym rozwiązaniom poprawią się warunki produkcji energii z mikroinstalacji. Dodatkowo mieszkańcy uzyskają możliwość sprzedaży usług redukcji zużycia lub generacji energii, za pośrednictwem przeznaczonej do tego celu internetowej platformy zakupowej.
EUniversal oraz OneNet to innowacyjne projekty realizowane z wykorzystaniem dotacji unijnych otrzymanych z Komisji Europejskiej na badania i rozwój. Dzięki pozyskanym funduszom Energa-Operator prowadzi intensywne badania, które pomogą wyeliminować zagrożenia w pracy infrastruktury energetycznej (jak np. przeciążenia czy problemy napięciowe). Jednym z kierunków są usługi podnoszące elastyczność sieci elektroenergetycznej i współpraca z klientami w zakresie ich odpłatnego świadczenia na rzecz spółek energetycznych.
Więcej o projektach można przeczytać na stronach: https://euniversal.eu/ oraz https://onenet-project.eu/