2 marca 2021

Nowe etykiety energetyczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, od marca br. weszły w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Dzięki wprowadzonym zmianom konsumenci otrzymają informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów.

W 2017 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, polegający na powrocie do znanej i skutecznej skali „od A do G” i tym samym likwidację „plusów” czyli np. klas A+, A++ oraz A+++. Oznacza to, że urządzenia posiadające obecnie najwyższą klasę energetyczną będą klasyfikowane w grupie C lub D. Klasy A i B pozostaną na tym etapie niewykorzystane, aby umożliwić producentom projektowanie bardziej efektywnych urządzeń.

Poza informacją nt. skali efektywności energetycznej, na nowych etykietach znajdą się też piktogramy z dodatkowymi informacjami na temat urządzeń. Dotyczyć one będą np. klasy efektywności energetycznej czy ilości pikseli. Zamieszczone będą tam również informacje na temat zużycia energii. Ponadto w prawym górnym rogu etykiety będzie się znajdował fotokod (kod QR), za pośrednictwem którego konsumenci będą mogli pozyskać więcej szczegółowych informacji o produkcie.

Obecnie systemem etykietowania energetycznego objętych jest 15 grup produktowych. W pierwszej kolejności nowe etykiety energetyczne opracowane zostały dla następujących urządzeń: zmywarki do naczyń, pralki i pralko-suszarki, lodówki oraz telewizory i wyświetlacze elektroniczne. Od 1 września 2021 r. obowiązywać będą nowe etykiety dla źródeł  światła.

https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne2

https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne