23 listopada 2020

Rekordowa liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci elektroenergetycznej.

Liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci największych operatorów systemów dystrybucyjnych, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, od początku 2019 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. wzrosła o 558 proc. Moc zainstalowana w mikroinstalacjach  w tym okresie podniosła się o 588 proc.

W okresie od stycznia 2019 r. do końca września 2020 r. przyłączono do sieci elektroenergetycznej prawie 303 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,01 GW. Od początku 2020 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) przyłączyli do swojej sieci ponad 202  tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 1,36 GW. Na koniec trzeciego kwartału 2020 r. łączna liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wyniosła prawie 357 tys., osiągając moc zainstalowaną o wartości ponad 2,3 GW.

- Pomimo trudnej sytuacji związanej z wybuchem epidemii COVID-19 w ciągu tylko trzech kwartałów 2020 r. do sieci OSD przyłączono ponad dwukrotnie więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r. – mówi Wojciech Tabiś, dyrektor Biura PTPiREE.

Większość w ogólnej liczbie mikroinstalacji stanowią źródła fotowoltaiczne, a dokładniej mikroinstalacje prosumenckie, czyli takie, które co do zasady powinny produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu konsumenta w miejscu wytworzenia. Na rekordowy rozwój mikroinstalacji w ostatnim czasie bardzo duży wpływ mają m.in. realizowane programy: „Mój prąd” i ,,Czyste powietrze” wspierające rozwój energetyki prosumenckiej.

Biorąc pod uwagę gwałtowny przyrost liczby i mocy mikroinstalacji konieczne jest równoległe wprowadzenie rozwiązań zarówno regulacyjnych, jak i technicznych, mających na celu dostosowanie sieci do wyzwań, z jakimi trzeba się będzie zmierzyć przy tak dużej liczbie niestabilnych źródeł energii elektrycznej. Intensywny rozwój mikroinstalacji generuje pojawienie się zjawisk sieciowych, z którymi OSD nie mieli do tej pory do czynienia. Konieczne jest także podjęcie szeregu działań zaradczych i poniesienie dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Rozwój mikroinstalacji powinien być wdrażany równolegle z rozwojem, zarówno po stronie sprzedawców energii, jak i OSD, mechanizmów mających na celu zachęcenie do wykorzystywania energii wprowadzanej do sieci w miejscu jej wytworzenia, np. budowa magazynów energii lub stworzenie mechanizmów rynkowych umożliwiających OSD korzystanie z usług związanych z zarządzaniem generacją z mikroinstalacji na potrzeby bilansowania na lokalnym rynku energii oraz rynku usług elastyczności.

OSD poza działaniami związanymi z samym procesem przyłączenia mikroinstalacji do sieci, prowadzą szereg działań organizacyjnych oraz inwestycyjnych, w celu zapewnienia bezpiecznej pracy sieci oraz odbioru energii z mikroinstalacji, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odbiorcom energii.

DDane o mikroinstalacjach przyłączonych do sieci OSD znajdują się na stronie www.ptpiree.pl w zakładce Energetyka w Polsce / Energetyka w liczbach / Mikroinstalacje w Polsce. Dane aktualizowane są kwartalnie. W celu ułatwienia dostępu do kompleksowych informacji dla osób zainteresowanych montażem mikroinstalacji, PTPiREE we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki opracowało „Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym”. Przewodnik dostępny jest także na stronie internetowej PTPiREE.

http://www.ptpiree.pl/opracowania/przewodnik-prosumenta

http://www.ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach/mikroinstalacje-w-polsce