20 kwietnia 2020

70 tysięcy zadań na sieci zrealizowała w 2019 roku spółka Tauron Dystrybucja.

70 tysięcy zadań na sieci zrealizowała w 2019 roku spółka Tauron Dystrybucja. Inwestycje te kosztowały 1,78 mld złotych. Zrealizowane projekty pozwalają na rozwój sieci na wszystkich poziomach napięć na południu Polski, co przekłada się na stabilność dostaw energii dla ponad 5,5 mln klientów. Spółka wydatkuje swoje środki w taki sposób, by optymalnie realizować programy nastawione na wzrost niezawodności i ciągłości dostaw energii (poprawa wskaźników niezawodności SAIDI i SAIFI), co wpływa na zmniejszenie liczby przerw w dostawach energii dla klientów.

W 2019 roku kluczowym kierunkiem dla spółki była realizacja inwestycji związanych z przyłączeniem nowych odbiorców – w sumie zrealizowanych zostało ponad 38 tys. takich umów. 

Wśród zakończonych dużych inwestycji przyłączeniowych warto wskazać stację 110/15 Przeciszów, która powstała na potrzeby klientów z Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Zatorze.

Zakończone zostały długotrwałe prace modernizacyjne linii 110 kV relacji GPZ Skoczów - GPZ Strumień na obszarze oddziału w Bielsku Białej, linii 110 kV S-224/S-226 na terenie Wałbrzycha, linii 110kV relacji Głubczyce - Prudnik w Opolu oraz relacji Tucznawa - Lipówka i Bukowno - Lipówka w Będzinie.

Do innych dużych zadań inwestycyjnych zakończonych w 2019 roku należała kompleksowa przebudowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Strusina w okolicach Tarnowa, która miała na celu zwiększenie niezawodności pracy stacji oraz poprawę warunków ruchowych pracy sieci 110 kV, gwarantującej zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

W działaniach inwestycyjnych spółki pojawiają się też nowe wyzwania. Przykładem jest dostosowywanie sieci do przyłączenia coraz większej liczby mikroinstalacji.

W 2019 roku Tauron Dystrybucja zanotował rekord w liczbie mikroinstalacji przyłączonych do sieci energetycznej – było ich aż 30,4 tys., o łącznej mocy 206 MW. To blisko cztery razy więcej niż w roku poprzednim. W sumie spółka przyłączyła już ponad 47 tys. tego typu instalacji.
Największą liczbę przyłączeń Tauron odnotował na terenie województw śląskiego - 17,2 tys. i małopolskiego - 15 tys. Na Dolnym Śląsku było to ponad 9,1 tys., a na Opolszczyźnie 4 tys. przyłączonych mikroinstalacji.

Spośród wszystkich mikroinstalacji, zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Oprócz tego Tauron przyłączył pięć elektrowni wodnych i trzy wiatrowe. Drugi ważny obszar z zakresu nowych technologii, który wpływa na podejmowane decyzje inwestycyjne, to konieczność stworzenia warunków technicznych do wdrażania sieci inteligentnych (SMART).

Priorytetem spółki jest też zapewnienie rezerwowego zasilania podczas awarii oraz skracanie ciągów liniowych, co zmniejsza spadki napięć na końcach obwodów. Spółka intensywnie poszukuje i wdraża technologie, które są odporne na wpływ otoczenia, w tym szczególnie na zjawiska atmosferyczne.

 https://www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/2020/04/17-04-2020