utworzone przez brzozowski@ptpiree.pl | cze 10, 2026 | aktualnosci
Energa-Operator otrzymała 38 mln zł na modernizację kluczowych stacji elektroenergetycznych w woj. kujawsko-pomorskim. Celem dofinasowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu, jest wsparcie rozwoju elektromobilności. W jego ramach spółka zrealizuje zadania inwestycyjne, których łączna wartość przekracza 63 mln zł.
Umowa na dofinansowanie projektu „Przebudowa głównych punktów zasilających (stacji 110/15 kV) na terenie Oddziału Toruń Energa-Operator SA na potrzeby rozwoju infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych” została już zawarta.
Projekt obejmuje realizację trzech zadań inwestycyjnych związanych z przebudową głównych punktów zasilania – kluczowych stacji transformujących napięcie wysokie na średnie: GPZ Toruń Zachód, GPZ Brodnica Podgórz oraz GPZ Toruń Południe. Modernizacja obiektów zwiększy potencjał przyłączeniowy dla punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
Łączne nakłady inwestycyjne projektu oszacowano na 63 197 000 zł netto, z czego dofinansowanie, w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych, stanowi 37 918 200 zł.
Co ważne, stacje energetyczne dostosowane zostaną również do najnowszych rozwiązań technologicznych, w tym w zakresie telemechaniki oraz łączności. Umożliwi to ich lepszą integrację z nowoczesnym systemem zarządzania ruchem sieci SCADA/ADMS, wdrożonym i rozwijanym przez Energa-Operator.
GPZ Toruń Zachód
Przebudowa GPZ Toruń Zachód obejmuje m.in. wymianę transformatorów WN/SN na jednostki o większej mocy, wymianę automatyki zabezpieczeniowej, układów telemechaniki i łączności, a także wymianę mostów kablowych między transformatorami a rozdzielnią średniego napięcia.
GPZ Toruń Zachód zlokalizowany jest w pobliżu trasy wylotowej na drogę krajową nr 80, centrów handlowych, a także terenów inwestycyjnych, na których planowana jest m.in. budowa aquaparku.
Przebudowa GPZu stworzy potencjał przyłączeniowy, umożliwiając powstanie nowych punktów zasilania przy planowanych obiektach, a także tych istniejących m.in. na znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej.
GPZ Brodnica Podgórz
W ramach inwestycji na GPZ Brodnica Podgórz dotychczasowe transformatory zastąpione zostaną jednostkami o większej mocy. Wymienione zostaną również m.in. rozdzielenie średniego oraz wysokiego napięcia, a także układy automatyki zabezpieczeniowej, telemechaniki oraz łączności.
GPZ Brodnica Podgórz zasila sieć elektroenergetyczną, która obejmuje swoim oddziaływaniem obszar bardzo perspektywiczny dla rozwoju elektromobilności, na którym intensywnie rozwija się działalność przemysłowa. Powstają tu również obiekty handlowe oraz osiedla domów jedno i wielorodzinnych.
GPZ Toruń Południe
Dzięki realizacji projektu GPZ Toruń Południe wyposażony zostanie m.in. w nową rozdzielnię średniego napięcia, automatykę zabezpieczeniową oraz nowoczesne układy telemechaniki i łączności.
Obiekt ten położony jest w pobliżu autostrady A1, drogi szybkiego ruchu S10 oraz zwartej zabudowy wielorodzinnej z szeregiem miejsc postojowych. Zasila m.in. stacje benzynowe, które nie są jeszcze wyposażone w punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
Podpisana umowa jest już trzecią dotyczącą wsparcia rozbudowy sieci elektroenergetycznej na rzecz elektromobilności. Energa-Operator pozyskała na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 200 mln zł.
Dzięki realizacji dofinansowanych projektów, których łączna wartość wraz z nakładami Energa-Operator przekracza 320 mln zł, możliwe będzie przyłączanie do sieci licznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, m.in. przy osiedlowych parkingach, stacjach benzynowych, a także Miejscach Obsługi Podróżnych usytuowanych na trasach szybkiego ruchu.
https://energa-operator.pl/aktualnosci/871296/38-milionow-zlotych-na-elektromobilnosc-w-sieci
utworzone przez brzozowski@ptpiree.pl | cze 17, 2026 | aktualnosci
Energa-Operator zrealizuje dodatkowe inwestycje w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W województwie warmińsko-mazurskim wybuduje m.in. nową stację wysokiego napięcia i przebuduje rozdzielnię sieciową w gminie Sępopol.
Aneks do umowy o dofinansowanie projektu „Rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych Energa-Operator SA O/Płock i O/ Olsztyn w celu zwiększenia potencjału dla przyłączenia OZE” zawartej z Ministerstwem Klimatu i Środowiska został już podpisany.
Aneks zwiększa zakres zadań z siedmiu do dziewięciu, długość wybudowanych linii z 48,5 do ponad 64 km, a linii zmodernizowanych z 12,5 do ponad 16 km. Wzrasta również wartość przeprowadzonych inwestycji z 86 do ponad 93 mln zł oraz potencjał stworzony dla przyłączeń OZE z blisko 76 MW do przeszło 102 MW. Dzięki aneksowaniu umowy liczba odbiorców, którzy zyskają poprawę niezawodności zasilania, zwiększyła się z 28 do ponad 33 tys. Niezmienna natomiast pozostaje wartość kosztów kwalifikowanych wynosząca ponad 70 mln zł oraz samo dofinansowanie w kwocie powyżej 53 mln zł.
Oszczędności w wydatkach inwestycyjnych związanych z projektem możliwe były dzięki pozyskaniu korzystnych ofert wykonawczych w przetargach publicznych, niższych niż pierwotnie szacowany kosztorys.
Projekt w wersji bazowej zakładał wykonanie siedmiu zadań. Sześć z nich zostało już zakończonych.
W województwie mazowieckim zrealizowana została:
- modernizacja GPZ Szkarada
- budowa wyprowadzenia linii średniego napięcia (SN) z głównego punktu zasilania (GPZ) Drobin,
- budowa linii SN z GPZ przy ul. Bydgoskiej w Płońsku,
- przebudowa linii SN relacji Szkarada – Arciechów.
W województwie warmińsko – mazurskim ukończono:
- przebudowę trzech wyprowadzeń napowietrznych linii średniego napięcia na linie kablowe oraz wyprowadzenie nowej linii ze stacji elektroenergetycznej (GPZ) w Działdowie,
- przebudowę GPZ w Reszlu.
Na końcowym etapie pozostaje realizacja zadania związanego z budową wyprowadzeń sześciu linii SN z rozdzielni sieciowej w Winnicy wraz z automatyzacją sieci w woj. mazowieckim.
Nowe zdania, które zostaną wykonane dzięki zaoszczędzonym środkom, to budowa nowego GPZ Dźwierzuty, a także rozbudowa rozdzielni sieciowej Różyna, obejmująca uruchomienie transformacji 110kV/15kV oraz wykonanie powiązań sieci średniego napięcia.
Inwestycja w GPZ Dźwierzuty zakłada budowę budynku stacyjnego wraz z kompleksowym wyposażeniem technicznym. Zamontowane zostaną rozdzielnice wysokiego oraz średniego napięcia. Na terenie obiektu przygotowane zostaną również stanowiska pod montaż transformatorów wysokiego napięcia. Same transformatory nie są wliczone w zakres projektu i będą pochodziły z zapasów Energa-Operator.
Zadanie w Dźwierzutach obejmuje także m.in. pełne zagospodarowanie terenu, budowę dróg wewnętrznych, instalację kabli sterowniczych i sygnalizacyjnych oraz budowę 12 wyprowadzeń linii SN w celu powiązania ich z lokalną siecią.
W ramach prac przy rozdzielni sieciowej Różyna w gminie Sępopol wybudowane zostanie m.in. nowe stanowisko oraz pole transformatora wysokiego napięcia. Rozbudowana będzie także rozdzielania średniego napięcia. Wyprowadzone zostaną także nowe linie kablowe SN, które będą mogły zasilać istniejącą sieć.
Wybudowana oraz modernizowana w ramach projektu infrastruktura elektroenergetyczna wyposażona zostanie w funkcjonalności inteligentnej sieci. Dzięki nim będzie lepiej zintegrowana z nowoczesnym systemem dyspozytorskim SCADA/ADMS wdrożonym w Energa-Operator. Dyspozytorzy będą mogli m.in. monitorować obciążenie sieci w czasie rzeczywistym, kontrolować przepływ mocy czynnej i biernej, a także zmieniać konfigurację sieci bez konieczności wysyłania w teren zespołów Pogotowia Energetycznego. Pozwoli to lepiej zarządzać pracą OZE. Zwiększy także niezawodność zasilania oraz szybkość przywracania dostaw energii w przypadku ewentualnej awarii.
https://energa-operator.pl/aktualnosci/871806/energa-operator-zwieksza-zakres-inwestycji-w-polsce-wschodniej
utworzone przez brzozowski@ptpiree.pl | cze 22, 2026 | aktualnosci
TAURON Dystrybucja zrealizowała inwestycję o wartości ponad 93 mln zł, modernizując stacje elektroenergetyczne (GPZ) Herby i Mijaczów oraz blisko 50 km linii wysokiego napięcia. Dzięki temu infrastruktura kolejowa otrzymała 7 MW nowych mocy, a mieszkańcy, samorządy i przedsiębiorcy w północnej części województwa śląskiego zyskali stabilniejsze i bezpieczniejsze zasilanie.
Modernizacja stacji Herby i Mijaczów oraz trzech odcinków linii 110 kV umożliwiła także m.in. przyłączenie Podstacji Trakcyjnych PKP Borowe i Boronów, zasilających jedną z najważniejszych tras towarowych w Polsce i w europejskim korytarzu Bałtyk–Adriatyk.
Zyskają mieszkańcy oraz firmy w regionie Myszkowa, Lublińca, Herbów i okolic.
Szczególne znaczenie ma odcinek ponad 5 km odcinka linii Wrzosowa–Herby, wykonany w wariancie nadleśnym. Zastosowanie konstrukcji słupów wysokiego napięcia nad linią lasu znacząco ogranicza ryzyko awarii spowodowanych przez upadające drzewa – jedną z najczęstszych przyczyn przerw w dostawach energii na terenach leśnych.
W ramach modernizacji stacji energetycznych Herby i Mijaczów TAURON Dystrybucja przebudowała wszystkie pola 110 kV, powstały nowe stanowiska transformatorów i dwa nowe pola dla zasilania kolei. Wzmocniono również trzy odcinki linii wysokiego napięcia relacji Wrzosowa–Herby, Zawadzkie–Lubliniec, Mijaczów–Pohulanka.
Na liniach zastosowano przewody o większej przepustowości oraz OPGW, który chroni sieć przed wyładowaniami atmosferycznymi i umożliwia ultraszybką transmisję danych.
Modernizacja objęła łącznie blisko 50 km linii wysokiego napięcia.
To kolejna inwestycja TAURON Dystrybucji, która realnie podnosi bezpieczeństwo energetyczne regionu i wspiera jego rozwój gospodarczy.
Projekt współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
https://www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/2026/06/17
utworzone przez brzozowski@ptpiree.pl | cze 23, 2026 | aktualnosci
Przyłączone do sieci nowe OZE oraz magazyny energii, a także znaczny wzrost niezawodności zasilania dla ponad 50 tys. odbiorców. To efekty inwestycji przeprowadzonych przez Energa-Operator w Wielkopolsce. Ich realizacja wsparta została blisko 75 mln zł z dotacyjnej części KPO.
Energa-Operator zakończyła budowę nowego głównego punktu zasilania Ostrów Wschód oraz modernizację 60 kilometrowego odcinka linii wysokiego napięcia (110 kV) relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 133 mln zł, z czego blisko 75 mln zł pokryje bezzwrotna dotacja z Krajowego Planu Odbudowy.
– To jedne z najważniejszych projektów infrastrukturalnych ostatnich lat w tej części Wielkopolski – podkreśla Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator. – Mają one strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tych terenów i stanowią wzajemnie uzupełniające się elementy jednego, spójnego układu elektroenergetycznego. Zapewni on możliwość dalszej rozbudowy sieci, przyłączania nowych źródeł wytwórczych i odbiorców. Tworząc tym samym solidny fundament dla rozwoju gospodarczego regionu.
Realizacja obu inwestycji oznacza m.in. poprawę niezawodności dostaw energii dla ponad 50 tys. odbiorców – czyli mieszkań, domów, firm oraz instytucji. Już teraz umożliwia również przyłączenie do sieci wysokiego napięcia dużych OZE oraz magazynów energii o łącznej mocy przekraczającej 400 MW. Tworzy także dodatkowy nowy potencjał przyłączeniowy.
Zakres prac poza samą budową stacji transformatorowej Ostrów Wschód, objął również rozbudowę rozdzielni 110 kV w stacji 400/110 kV Ostrów w zakresie wykonania szyny obejściowej, zwiększającej elastyczność ruchową sieci i jej odporność na awarie. W trakcie prac wdrożono też dodatkowe nowoczesne rozwiązania techniczne oraz systemy zabezpieczeń.
W ramach modernizacji linia wysokiego napięcia, relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe, przebudowana została do układu dwutorowego, co poprawia możliwości przesyłowe, jak i odporność na awarie, przy jednoczesnym zapewnieniu większej elastyczności prowadzenia ruchu sieciowego.
Zakończone w Wielkopolsce dwa zadania stanowią część Projektu pn. „Rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej na terenie Energa – Operator S.A. w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenia potencjału przyłączeniowego OZE” (G1.2.4 Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej), w ramach którego Energa-Operator pozyskała łącznie blisko pół miliarda złotych bezzwrotnego dofinansowania.
https://energa-operator.pl/aktualnosci/872245/energa-operator-konczy-strategiczna-inwestycje-w-wielkopolsce-z-wsparciem-kpo