Przyłączone do sieci nowe OZE oraz magazyny energii, a także znaczny wzrost niezawodności zasilania dla ponad 50 tys. odbiorców. To efekty inwestycji przeprowadzonych przez Energa-Operator w Wielkopolsce. Ich realizacja wsparta została blisko 75 mln zł z dotacyjnej części KPO.
Energa-Operator zakończyła budowę nowego głównego punktu zasilania Ostrów Wschód oraz modernizację 60 kilometrowego odcinka linii wysokiego napięcia (110 kV) relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 133 mln zł, z czego blisko 75 mln zł pokryje bezzwrotna dotacja z Krajowego Planu Odbudowy.
– To jedne z najważniejszych projektów infrastrukturalnych ostatnich lat w tej części Wielkopolski – podkreśla Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator. – Mają one strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tych terenów i stanowią wzajemnie uzupełniające się elementy jednego, spójnego układu elektroenergetycznego. Zapewni on możliwość dalszej rozbudowy sieci, przyłączania nowych źródeł wytwórczych i odbiorców. Tworząc tym samym solidny fundament dla rozwoju gospodarczego regionu.
Realizacja obu inwestycji oznacza m.in. poprawę niezawodności dostaw energii dla ponad 50 tys. odbiorców – czyli mieszkań, domów, firm oraz instytucji. Już teraz umożliwia również przyłączenie do sieci wysokiego napięcia dużych OZE oraz magazynów energii o łącznej mocy przekraczającej 400 MW. Tworzy także dodatkowy nowy potencjał przyłączeniowy.
Zakres prac poza samą budową stacji transformatorowej Ostrów Wschód, objął również rozbudowę rozdzielni 110 kV w stacji 400/110 kV Ostrów w zakresie wykonania szyny obejściowej, zwiększającej elastyczność ruchową sieci i jej odporność na awarie. W trakcie prac wdrożono też dodatkowe nowoczesne rozwiązania techniczne oraz systemy zabezpieczeń.
W ramach modernizacji linia wysokiego napięcia, relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe, przebudowana została do układu dwutorowego, co poprawia możliwości przesyłowe, jak i odporność na awarie, przy jednoczesnym zapewnieniu większej elastyczności prowadzenia ruchu sieciowego.
Zakończone w Wielkopolsce dwa zadania stanowią część Projektu pn. „Rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej na terenie Energa – Operator S.A. w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenia potencjału przyłączeniowego OZE” (G1.2.4 Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej), w ramach którego Energa-Operator pozyskała łącznie blisko pół miliarda złotych bezzwrotnego dofinansowania.
