17 czerwca, 2025

Pierwsza w Polsce ekologiczna rozdzielnica WN wolna od SF6

Stoen Operator kontraktuje pierwszą w Polsce wolną od gazu SF6 rozdzielnicę wnętrzową o napięciu maksymalnym 123kV. W ten sposób zmniejszy ilość fluorowanych gazów cieplarnianych.

Stoen Operator i Siemens Energy zawarły kontrakt na dostawę do RPZ (Rozdzielczego Punktu Zasilania) Batory jednej z najnowocześniejszych na rynku rozdzielnic typu 8VN1 produkcji firmy Siemens Energy.

Rozdzielnice wysokiego napięcia pracują nominalnie na napięciu 110 kV w rozdzielczych punktach zasilania. Służą do rozdziału obwodów elektrycznych zarówno w  znamionowych, jak i zakłóceniowych warunkach pracy sieci. Odgrywają kluczową rolę w bezpiecznym i efektywnym działaniu systemu elektroenergetycznego.

W tego typu wnętrzowych rozdzielnicach jako izolację i środowisko do gaszenia łuku elektrycznego powszechnie stosuje się jeszcze sześciofluorek siarki (SF6). Pomimo świetnych właściwości tego gazu i umieszczenia go w szczelnych obudowach rozdzielnicy, jest on silnym gazem cieplarnianym. Dlatego zgodnie z wymaganiami Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE od 1 stycznia 2028 roku nie będzie mógł być wykorzystywany w nowych urządzeniach energetycznych o napięciu do 123 kV.

Zamówiona przez spółkę rozdzielnica nie korzysta z gazu cieplarnianego. Został on zastąpiony czystym powietrzem i technologią próżniową.

Oprócz zalet środowiskowych istotne są aspekty eksploatacyjne nowej rozdzielnicy, takie jak doskonałe zdolności łączeniowe prądów roboczych i zwarciowych. Dodatkowo, dzięki hermetycznemu uszczelnieniu, które chroni przed czynnikami mogącymi powodować degradację, rozdzielnica posiada długą przewidywaną żywotność i nie wymaga dodatkowej eksploatacji w stosunku do obecnych rozwiązań.

W ramach tej inwestycji generalny wykonawca dostarczy pole mobilne oparte również na rozdzielnicy 8VN1 wyposażonej w niekonwencjonalne przekładniki małych mocy. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w politykę redukcji SF6 obu firm oraz innowacyjny charakter tej inwestycji.

https://www.stoen.pl/pl/biuro-prasowe/pierwsza-w-polsce-ekologiczna-rozdzielnica-wn-wolna-od-sf6-wkrotce-w-stolecznej-sieci-elektroenergetycznej

Aktualności

9 czerwca, 2026

Drony na straży sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja stawia na nowoczesne technologie i zwiększa bezpieczeństwo swojej infrastruktury. Spółka sfinalizowała zakup pierwszego etapu floty 31 bezzałogowych statków powietrznych, które trafią do wszystkich 7 oddziałów i wesprą pracowników w codziennej eksploatacji sieci elektroenergetycznej. – Bezpieczeństwo i stabilność pracy sieci dystrybucyjnej jest kluczowe dla zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej. Spółka realizuje wiele działań, które […]

29 maja, 2026

Enea Operator wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia i Terminalu LNG

Zabezpieczenie stabilnej pracy Terminalu LNG, wsparcie rozwoju portu w Świnoujściu oraz gwarancja niezawodnych dostaw energii dla mieszkańców miasta i przemysłu to fundamenty nowej inwestycji Enei Operator. Spółka podpisała umowę na budowę kluczowej infrastruktury elektroenergetycznej w regionie. Enea Operator przystępuje do realizacji jednego z najbardziej istotnych zadań inwestycyjnych w północno – zachodniej części kraju. Projekt pod […]

21 maja, 2026

TAURON Dystrybucja zasila największy magazyn energii w Polsce

TAURON Dystrybucja przyłączyła do swojej sieci największy magazyn energii w Polsce – instalację o mocy 50 MW, zrealizowaną przez EDF power solutions Polska w Starym Grodkowie (woj. opolskie). To pionierskie przedsięwzięcie, które wymagało od spółki nie tylko rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej w regionie, ale także wypracowania nowych rozwiązań i przecierania szlaków w integracji wielkoskalowych magazynów energii […]

Najbliższe wydarzenia

16.06.2026

16-17 czerwca2026 r., Kołobrzeg

XV Konferencja Prace Pod Napięciem PPN’26

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu w całości poświęconemu Pracom Pod Napięciem (PPN). Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich, konferencja ta będzie miejscem wymiany poglądów, dyskusji oraz prezentacji najnowszych zagadnień dotyczących PPN. Oczywiście, w wydarzeniu nie zabraknie także pokazów PPN realizowanych na czynnych obiektach elektroenergetycznych.
Zapraszamy do udziału!

18.06.2026

18-19 czerwca 2026 r., Kołobrzeg
III Konferencja

Ochrona przed porażeniem i przed przepięciami w sieciach elektroenergetycznych

Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy oraz kontynuacja wymiany doświadczeń na forum Operatorów Systemów Elektroenergetycznych, środowiska naukowego, producentów, biur projektowych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony sieci elektroenergetycznych przed porażeniem i przed przepięciami.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

15.09.2026

15-17 września 2026 r., Bielsko-Biała

39. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB

ENERGETAB to miejsce, w którym spotyka się przyszłość energetyki. Co roku we wrześniu Bielsko-Biała staje się centrum innowacji dla sektora elektroenergetycznego, automatyki, telekomunikacji, elektroniki, odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności. Przez trzy dni targów swoją ofertę prezentują producenci i dostawcy technologii z całego świata, a wydarzeniu towarzyszy intensywny program konferencji, debat eksperckich, warsztatów oraz pokazów nowoczesnego sprzętu na energetycznym poligonie szkoleniowym. To przestrzeń realnych rozmów, inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między biznesem, samorządami, projektantami i liderami branży. ENERGETAB to nie tylko wystawa — to platforma budowania relacji i prezentacji przełomowych rozwiązań. Najbardziej innowacyjne produkty zgłoszone przez wystawców tradycyjnie rywalizują w prestiżowym konkursie, którego zwieńczeniem są medale i puchary ENERGETAB. Zapraszamy do ZIAD Bielsko-Biała S.A. — wyjątkowego miejsca, gdzie nowoczesna energetyka spotyka się z górskim krajobrazem, tworząc idealne warunki do nawiązywania trwałych relacji biznesowych.

KOSZYK0
Brak produktów
0