27 stycznia, 2026

PGE Dystrybucja inwestuje na Podlasiu

Rozbudowa i modernizowanie sieci dystrybucyjnych to kluczowe działania dla zapewnienia pewnych i stabilnych dostaw energii elektrycznej o właściwych parametrach. Pod koniec 2025 roku białostocki Oddział spółki zakończył modernizację stacji 110/15 kV Polanka w Czarnej Białostockiej. Koszt inwestycji to ponad 18 mln zł.

Prace rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2023 roku. Kompleksowa modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej obejmowała demontaż istniejących instalacji oraz budowę nowoczesnych urządzeń elektroenergetycznych i obiektów im towarzyszących.

Jak podaje spółka, inwestycja była konieczna, aby dostosować infrastrukturę do rosnących wymagań technicznych oraz zwiększonego zapotrzebowania na niezawodne dostawy energii elektrycznej. Modernizacja pozwoliła przygotować stację do obsługi wyższych obciążeń oraz przyszłych potrzeb systemu elektroenergetycznego. Warto podkreślić, że w ramach modernizacji Rozdzielczego Punktu Zasilania po raz pierwszy w Oddziale Białystok zastosowano wyłączniki 110 kV pozbawione medium izolacyjnego w postaci gazu SF6, zastępując je wyłącznikami próżniowymi.

Wyłączniki próżniowe mają wysoką skuteczność gaszenia łuku oraz wyjątkową wytrzymałość izolacyjną próżni. Dzięki temu zapewniają szybkie i bezpieczne przerywanie prądów zwarciowych, minimalizują ryzyko ponownego zapłonu łuku i gwarantują wysoką niezawodność pracy urządzeń elektroenergetycznych. Są uważane za jedne z najbardziej niezawodnych opcji rozwiązań ze względu na szybki czas reakcji na awarie. Dzięki rezygnacji z gazu cieplarnianego, jakim jest SF6 (sześciofluorek siarki), są również przyjazne dla środowiska.

W ramach prac demontażowych usunięto aparaturę pierwotną rozdzielni 110 kV wraz z konstrukcjami wsporczymi oraz fundamentami w dwóch polach liniowych, polu sprzęgła oraz dwóch polach transformatorowych wraz ze stanowiskami transformatorów mocy. Rozebrano też tzw. infrastrukturę techniczną podziemną i naziemną oraz zlikwidowano ogrodzenie terenu, wiatę przeciwpożarową, a także istniejącą drogę wewnętrzną i chodniki.

Zdemontowaną infrastrukturę zastąpiono nową, zaawansowaną technologicznie. Zmontowane urządzenia elektroenergetyczne 110 kV posadowione zostały na nowych fundamentach i konstrukcjach wsporczych. Wybudowano również nowe linie kablowe średniego napięcia (SN) ze słupami stanowiącymi wyjścia liniowe SN z rozdzielni 15 kV. Inwestycja objęła także wykonanie szerokiego zakresu infrastruktury towarzyszącej. Na terenie stacji powstała wieża telekomunikacyjna oraz kontener łączności. Dla podniesienia bezpieczeństwa w ramach zadania wykonano także nowe ogrodzenie terenu oraz wiatę przeciwpożarową.

Zrealizowana inwestycja zwiększy niezawodność i bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej, zapewniając stabilne zasilanie odbiorców w regionie – zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Jednocześnie jej zakończenie pozwala na dostosowanie infrastruktury do przyszłych potrzeb systemu energetycznego, dając potencjał dla przyłączania nowych odbiorców energii elektrycznej oraz wytwórców, w tym OZE.

https://pgedystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/pge-dystrybucja-inwestuje-na-podlasiu

Aktualności

9 czerwca, 2026

Drony na straży sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja stawia na nowoczesne technologie i zwiększa bezpieczeństwo swojej infrastruktury. Spółka sfinalizowała zakup pierwszego etapu floty 31 bezzałogowych statków powietrznych, które trafią do wszystkich 7 oddziałów i wesprą pracowników w codziennej eksploatacji sieci elektroenergetycznej. – Bezpieczeństwo i stabilność pracy sieci dystrybucyjnej jest kluczowe dla zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej. Spółka realizuje wiele działań, które […]

29 maja, 2026

Enea Operator wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia i Terminalu LNG

Zabezpieczenie stabilnej pracy Terminalu LNG, wsparcie rozwoju portu w Świnoujściu oraz gwarancja niezawodnych dostaw energii dla mieszkańców miasta i przemysłu to fundamenty nowej inwestycji Enei Operator. Spółka podpisała umowę na budowę kluczowej infrastruktury elektroenergetycznej w regionie. Enea Operator przystępuje do realizacji jednego z najbardziej istotnych zadań inwestycyjnych w północno – zachodniej części kraju. Projekt pod […]

21 maja, 2026

TAURON Dystrybucja zasila największy magazyn energii w Polsce

TAURON Dystrybucja przyłączyła do swojej sieci największy magazyn energii w Polsce – instalację o mocy 50 MW, zrealizowaną przez EDF power solutions Polska w Starym Grodkowie (woj. opolskie). To pionierskie przedsięwzięcie, które wymagało od spółki nie tylko rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej w regionie, ale także wypracowania nowych rozwiązań i przecierania szlaków w integracji wielkoskalowych magazynów energii […]

Najbliższe wydarzenia

16.06.2026

16-17 czerwca2026 r., Kołobrzeg

XV Konferencja Prace Pod Napięciem PPN’26

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu w całości poświęconemu Pracom Pod Napięciem (PPN). Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich, konferencja ta będzie miejscem wymiany poglądów, dyskusji oraz prezentacji najnowszych zagadnień dotyczących PPN. Oczywiście, w wydarzeniu nie zabraknie także pokazów PPN realizowanych na czynnych obiektach elektroenergetycznych.
Zapraszamy do udziału!

18.06.2026

18-19 czerwca 2026 r., Kołobrzeg
III Konferencja

Ochrona przed porażeniem i przed przepięciami w sieciach elektroenergetycznych

Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy oraz kontynuacja wymiany doświadczeń na forum Operatorów Systemów Elektroenergetycznych, środowiska naukowego, producentów, biur projektowych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony sieci elektroenergetycznych przed porażeniem i przed przepięciami.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

15.09.2026

15-17 września 2026 r., Bielsko-Biała

39. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB

ENERGETAB to miejsce, w którym spotyka się przyszłość energetyki. Co roku we wrześniu Bielsko-Biała staje się centrum innowacji dla sektora elektroenergetycznego, automatyki, telekomunikacji, elektroniki, odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności. Przez trzy dni targów swoją ofertę prezentują producenci i dostawcy technologii z całego świata, a wydarzeniu towarzyszy intensywny program konferencji, debat eksperckich, warsztatów oraz pokazów nowoczesnego sprzętu na energetycznym poligonie szkoleniowym. To przestrzeń realnych rozmów, inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między biznesem, samorządami, projektantami i liderami branży. ENERGETAB to nie tylko wystawa — to platforma budowania relacji i prezentacji przełomowych rozwiązań. Najbardziej innowacyjne produkty zgłoszone przez wystawców tradycyjnie rywalizują w prestiżowym konkursie, którego zwieńczeniem są medale i puchary ENERGETAB. Zapraszamy do ZIAD Bielsko-Biała S.A. — wyjątkowego miejsca, gdzie nowoczesna energetyka spotyka się z górskim krajobrazem, tworząc idealne warunki do nawiązywania trwałych relacji biznesowych.

KOSZYK0
Brak produktów
0