16 czerwca, 2025

Enea Operator inwestuje w nowoczesną sieć – kolejne kluczowe projekty w regionach

Enea Operator kontynuuje intensywny rozwój infrastruktury elektroenergetycznej w północno-zachodniej Polsce. Tylko w ostatnich miesiącach spółka zakończyła inwestycje o łącznej wartości blisko 78 mln zł i rozpoczęła realizację kolejnych, wartych niemal 49 mln zł. Zadania te obejmują modernizację stacji elektroenergetycznych, budowę nowych ciągów linii wysokiego napięcia oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie projekty znacząco wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne i wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).

W kwietniu zakończono jedną z większych inwestycji sieciowych – projekt wart niemal 71 mln zł, obejmujący budowę i modernizację ponad 90 km linii wysokiego napięcia 110 kV w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego. Inwestycja powstała we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i połączyła regionalny układ sieciowy ze stacją systemową SE Baczyna 400/220/110 kV. Na wybranych odcinkach zastosowano konstrukcje nadleśne, które ograniczają ingerencję w środowisko.

W połowie maja zakończono także rozbudowę Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Wolsztyn o dodatkowe pole 110 kV. Inwestycja o wartości prawie 7 mln zł umożliwiła przyłączenie farmy fotowoltaicznej. Zastosowano nowoczesną rozdzielnicę hybrydową typu HYpact – po raz pierwszy w zielonogórskim oddziale Enei Operator.

Trwają również modernizacje dwóch stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia na średnie w województwie kujawsko-pomorskim: 110/15 kV Marulewska w gminie Inowrocław oraz 110/15 kV Kruszwica. Obie inwestycje o łącznej wartości 29 mln zł, umożliwią przyłączenie dużych źródeł OZE, farm wiatrowych o mocy 25,3 MW i 28,2 MW. Dodatkowo stacja Marulewska otrzymała dofinansowanie z programu FEnIKS w zakresie poprawy pracy punktu neutralnego sieci średniego napięcia.

W realizacji znajduje się także budowa nowej linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Nowa Sól Graniczna – Zielona Góra Braniborska o długości niemal 19 km i wartości blisko 20 mln zł. Podobnie jak w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, również tutaj zastosowano konstrukcje nadleśne, zwiększające odporność infrastruktury na ekstremalne warunki pogodowe i ograniczające jej wpływ na przyrodę i otoczenie. Zakończenie inwestycji planowane jest na październik tego roku.

Spółka rozwija sieć dystrybucyjną z myślą o rosnących potrzebach klientów, a jednocześnie buduje solidne fundamenty pod transformację energetyczną. Każda z tych inwestycji zwiększa elastyczność, bezpieczeństwo i nowoczesność infrastruktury.

Skala i kompleksowość realizowanych inwestycji potwierdzają rolę Enei Operator jako kluczowego partnera w transformacji energetycznej kraju. Modernizacja i cyfryzacja sieci, wsparcie dla rozwoju źródeł OZE oraz wdrażanie inteligentnych rozwiązań systemowych to fundamenty strategii, która zmienia  polską energetykę.

https://www.operator.enea.pl/ospolce/aktualnosci/szczegoly/15enea-operator-inwestuje-w-nowoczesna-siec-%E2%80%93-kolejne-kluczowe-projekty-w-regionach

Aktualności

9 czerwca, 2026

Drony na straży sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja stawia na nowoczesne technologie i zwiększa bezpieczeństwo swojej infrastruktury. Spółka sfinalizowała zakup pierwszego etapu floty 31 bezzałogowych statków powietrznych, które trafią do wszystkich 7 oddziałów i wesprą pracowników w codziennej eksploatacji sieci elektroenergetycznej. – Bezpieczeństwo i stabilność pracy sieci dystrybucyjnej jest kluczowe dla zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej. Spółka realizuje wiele działań, które […]

29 maja, 2026

Enea Operator wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia i Terminalu LNG

Zabezpieczenie stabilnej pracy Terminalu LNG, wsparcie rozwoju portu w Świnoujściu oraz gwarancja niezawodnych dostaw energii dla mieszkańców miasta i przemysłu to fundamenty nowej inwestycji Enei Operator. Spółka podpisała umowę na budowę kluczowej infrastruktury elektroenergetycznej w regionie. Enea Operator przystępuje do realizacji jednego z najbardziej istotnych zadań inwestycyjnych w północno – zachodniej części kraju. Projekt pod […]

21 maja, 2026

TAURON Dystrybucja zasila największy magazyn energii w Polsce

TAURON Dystrybucja przyłączyła do swojej sieci największy magazyn energii w Polsce – instalację o mocy 50 MW, zrealizowaną przez EDF power solutions Polska w Starym Grodkowie (woj. opolskie). To pionierskie przedsięwzięcie, które wymagało od spółki nie tylko rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej w regionie, ale także wypracowania nowych rozwiązań i przecierania szlaków w integracji wielkoskalowych magazynów energii […]

Najbliższe wydarzenia

16.06.2026

16-17 czerwca2026 r., Kołobrzeg

XV Konferencja Prace Pod Napięciem PPN’26

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu w całości poświęconemu Pracom Pod Napięciem (PPN). Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich, konferencja ta będzie miejscem wymiany poglądów, dyskusji oraz prezentacji najnowszych zagadnień dotyczących PPN. Oczywiście, w wydarzeniu nie zabraknie także pokazów PPN realizowanych na czynnych obiektach elektroenergetycznych.
Zapraszamy do udziału!

18.06.2026

18-19 czerwca 2026 r., Kołobrzeg
III Konferencja

Ochrona przed porażeniem i przed przepięciami w sieciach elektroenergetycznych

Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy oraz kontynuacja wymiany doświadczeń na forum Operatorów Systemów Elektroenergetycznych, środowiska naukowego, producentów, biur projektowych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony sieci elektroenergetycznych przed porażeniem i przed przepięciami.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

15.09.2026

15-17 września 2026 r., Bielsko-Biała

39. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB

ENERGETAB to miejsce, w którym spotyka się przyszłość energetyki. Co roku we wrześniu Bielsko-Biała staje się centrum innowacji dla sektora elektroenergetycznego, automatyki, telekomunikacji, elektroniki, odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności. Przez trzy dni targów swoją ofertę prezentują producenci i dostawcy technologii z całego świata, a wydarzeniu towarzyszy intensywny program konferencji, debat eksperckich, warsztatów oraz pokazów nowoczesnego sprzętu na energetycznym poligonie szkoleniowym. To przestrzeń realnych rozmów, inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między biznesem, samorządami, projektantami i liderami branży. ENERGETAB to nie tylko wystawa — to platforma budowania relacji i prezentacji przełomowych rozwiązań. Najbardziej innowacyjne produkty zgłoszone przez wystawców tradycyjnie rywalizują w prestiżowym konkursie, którego zwieńczeniem są medale i puchary ENERGETAB. Zapraszamy do ZIAD Bielsko-Biała S.A. — wyjątkowego miejsca, gdzie nowoczesna energetyka spotyka się z górskim krajobrazem, tworząc idealne warunki do nawiązywania trwałych relacji biznesowych.

KOSZYK0
Brak produktów
0