Drony na straży sieci dystrybucyjnej

Drony na straży sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja stawia na nowoczesne technologie i zwiększa bezpieczeństwo swojej infrastruktury. Spółka sfinalizowała zakup pierwszego etapu floty 31 bezzałogowych statków powietrznych, które trafią do wszystkich 7 oddziałów i wesprą pracowników w codziennej eksploatacji sieci elektroenergetycznej.

– Bezpieczeństwo i stabilność pracy sieci dystrybucyjnej jest kluczowe dla zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej. Spółka realizuje wiele działań, które podnoszą pewność zasilania blisko 6 milionów odbiorców. Jednym z takich zadań jest fizyczna kontrola infrastruktury elektroenergetycznej. Zakupione w tym celu drony są wykorzystywane do inspekcji sieci na wszystkich poziomach napięcia oraz do oceny stanu technicznego kluczowych elementów infrastruktury. Statki bezzałogowe pozwolą na bardziej efektywną kontrolę sieci, wesprą odbiory prac inwestycyjnych i utrzymaniowych, ułatwią działania w wymagającym, trudno dostępnym terenie, a także umożliwią szybszą lokalizację awarii i ocenę ich skutków. Dzięki wykorzystaniu dronów nadzór nad pracami prowadzonymi na infrastrukturze PGE Dystrybucja stanie się szybszy, dokładniejszy i bardziej skuteczny – powiedział Mariusz Podkański, Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej.

Drony staną się ważnym narzędziem w monitorowaniu elektroenergetycznej infrastruktury dystrybucyjnej, zwiększając możliwości stałej obserwacji i szybkiej reakcji. Umożliwią one regularną kontrolę i identyfikację miejsc podwyższonego ryzyka, co pomoże ograniczać potencjalne źródła awarii oraz szybciej reagować na zagrożenia.

Weryfikacja stanu sieci z wykorzystaniem dronów będzie nie tylko szybsza, ale i bezpieczniejsza — szczególnie tam, gdzie dojazd jest utrudniony lub wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. W praktyce przełoży się to na większą niezawodność dostaw energii elektrycznej oraz skuteczniejszą prewencję awarii.

Zakupione przez spółkę bezzałogowe statki powietrzne wyposażone są w systemy obserwacyjne i kamery termowizyjne, co umożliwia wykrywanie tzw. „gorących punktów” — miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznego przegrzewania się elementów infrastruktury. Pozwoli to wcześniej identyfikować ryzyko uszkodzeń i podejmować działania zapobiegawcze, skracając jednocześnie czas lokalizacji usterek. Zastosowane systemy zapewniają prowadzenie obserwacji także po zmroku, co zwiększy gotowość i skuteczność służb niezależnie od pory dnia i nocy.

PGE Dystrybucja planuje wykorzystać drony także do wsparcia pracy sieci tam, gdzie przyłączone są instalacje fotowoltaiczne. Dla zapewnienia prawidłowych parametrów energii elektrycznej konieczne jest kontrolowanie źródeł wytwórczych oraz mikroinstalacji. Niestety, pomimo jasnych przepisów, zdarzają się instalacje prosumenckie o wyższych niż zgłoszone parametrach. Powoduje to niestabilność pracy sieci i może prowadzić do uszkodzeń urządzeń u odbiorców przyłączonych do danego odcinka linii. Dzięki kontrolom możliwe będzie wykrywanie takich instalacji i podjęcie odpowiednich kroków.

Wsparcie pracy energetyków przez flotę nowoczesnych dronów to kolejny krok w stronę podniesienia bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii elektrycznej. PGE Dystrybucja wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne zarówno w sferze fizycznej, jak i cyberprzestrzeni. Dwukierunkowe podejście do rozwoju i ochrony infrastruktury elektroenergetycznej pozwala spółce na skuteczne zarządzanie pracą sieci oraz na niezwłoczne reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

https://pgedystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/drony-na-strazy-sieci-dystrybucyjnej

38 mln zł na elektromobilność w sieci

38 mln zł na elektromobilność w sieci

Energa-Operator otrzymała 38 mln zł na modernizację kluczowych stacji elektroenergetycznych w woj. kujawsko-pomorskim. Celem dofinasowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu, jest wsparcie rozwoju elektromobilności. W jego ramach spółka zrealizuje zadania inwestycyjne, których łączna wartość przekracza 63 mln zł.

Umowa na dofinansowanie projektu „Przebudowa głównych punktów zasilających (stacji 110/15 kV) na terenie Oddziału Toruń Energa-Operator SA na potrzeby rozwoju infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych” została już zawarta.

Projekt obejmuje realizację trzech zadań inwestycyjnych związanych z przebudową głównych punktów zasilania – kluczowych stacji transformujących napięcie wysokie na średnie: GPZ Toruń Zachód, GPZ Brodnica Podgórz oraz GPZ Toruń Południe. Modernizacja obiektów zwiększy potencjał przyłączeniowy dla punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Łączne nakłady inwestycyjne projektu oszacowano na 63 197 000 zł netto, z czego dofinansowanie, w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych, stanowi 37 918 200 zł.

Co ważne, stacje energetyczne dostosowane zostaną również do najnowszych rozwiązań technologicznych, w tym w zakresie telemechaniki oraz łączności. Umożliwi to ich lepszą integrację z nowoczesnym systemem zarządzania ruchem sieci SCADA/ADMS, wdrożonym i rozwijanym przez Energa-Operator.

GPZ Toruń Zachód

Przebudowa GPZ Toruń Zachód obejmuje m.in. wymianę transformatorów WN/SN na jednostki o większej mocy, wymianę automatyki zabezpieczeniowej, układów telemechaniki i łączności, a także wymianę mostów kablowych między transformatorami a rozdzielnią średniego napięcia.

GPZ Toruń Zachód zlokalizowany jest w pobliżu trasy wylotowej na drogę krajową nr 80, centrów handlowych, a także terenów inwestycyjnych, na których planowana jest m.in. budowa aquaparku.

Przebudowa GPZu stworzy potencjał przyłączeniowy, umożliwiając powstanie nowych punktów zasilania przy planowanych obiektach, a także tych istniejących m.in. na znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej.

GPZ Brodnica Podgórz

W ramach inwestycji na GPZ Brodnica Podgórz dotychczasowe transformatory zastąpione zostaną jednostkami o większej mocy. Wymienione zostaną również m.in. rozdzielenie średniego oraz wysokiego napięcia, a także układy automatyki zabezpieczeniowej, telemechaniki oraz łączności.

GPZ Brodnica Podgórz zasila sieć elektroenergetyczną, która obejmuje swoim oddziaływaniem obszar bardzo perspektywiczny dla rozwoju elektromobilności, na którym intensywnie rozwija się działalność przemysłowa. Powstają tu również obiekty handlowe oraz osiedla domów jedno i wielorodzinnych.

GPZ Toruń Południe

Dzięki realizacji projektu GPZ Toruń Południe wyposażony zostanie m.in. w nową rozdzielnię średniego napięcia, automatykę zabezpieczeniową oraz nowoczesne układy telemechaniki i łączności.

Obiekt ten położony jest w pobliżu autostrady A1, drogi szybkiego ruchu S10 oraz zwartej zabudowy wielorodzinnej z szeregiem miejsc postojowych. Zasila m.in. stacje benzynowe, które nie są jeszcze wyposażone w punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Podpisana umowa jest już trzecią dotyczącą wsparcia rozbudowy sieci elektroenergetycznej na rzecz elektromobilności. Energa-Operator pozyskała na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 200 mln zł.

Dzięki realizacji dofinansowanych projektów, których łączna wartość wraz z nakładami Energa-Operator przekracza 320 mln zł, możliwe będzie przyłączanie do sieci licznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, m.in. przy osiedlowych parkingach, stacjach benzynowych, a także Miejscach Obsługi Podróżnych usytuowanych na trasach szybkiego ruchu.

https://energa-operator.pl/aktualnosci/871296/38-milionow-zlotych-na-elektromobilnosc-w-sieci

Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej

Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej

Energa-Operator zrealizuje dodatkowe inwestycje w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W województwie warmińsko-mazurskim wybuduje m.in. nową stację wysokiego napięcia i przebuduje rozdzielnię sieciową w gminie Sępopol.

Aneks do umowy o dofinansowanie projektu „Rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych Energa-Operator SA O/Płock i O/ Olsztyn w celu zwiększenia potencjału dla przyłączenia OZE” zawartej z Ministerstwem Klimatu i Środowiska został już podpisany.

Aneks zwiększa zakres zadań z siedmiu do dziewięciu, długość wybudowanych linii z 48,5 do ponad 64 km, a linii zmodernizowanych z 12,5 do ponad 16 km.  Wzrasta również wartość przeprowadzonych inwestycji z 86 do ponad 93 mln zł oraz potencjał stworzony dla przyłączeń OZE z blisko 76 MW do przeszło 102 MW. Dzięki aneksowaniu umowy liczba odbiorców, którzy zyskają poprawę niezawodności zasilania, zwiększyła się z 28 do ponad 33 tys. Niezmienna natomiast pozostaje wartość kosztów kwalifikowanych wynosząca ponad 70 mln zł oraz samo dofinansowanie w kwocie powyżej 53 mln zł.

Oszczędności w wydatkach inwestycyjnych związanych z projektem możliwe były dzięki pozyskaniu korzystnych ofert wykonawczych w przetargach publicznych, niższych niż pierwotnie szacowany kosztorys.

Projekt w wersji bazowej zakładał wykonanie siedmiu zadań. Sześć z nich zostało już zakończonych.

W województwie mazowieckim zrealizowana została:

  • modernizacja GPZ Szkarada
  • budowa wyprowadzenia linii średniego napięcia (SN) z głównego punktu zasilania (GPZ) Drobin,
  • budowa linii SN z GPZ przy ul. Bydgoskiej w Płońsku,
  • przebudowa linii SN relacji Szkarada – Arciechów.

W województwie warmińsko – mazurskim ukończono:

  • przebudowę trzech wyprowadzeń napowietrznych linii średniego napięcia na linie kablowe oraz wyprowadzenie nowej linii ze stacji elektroenergetycznej (GPZ) w Działdowie,
  • przebudowę GPZ w Reszlu.

Na końcowym etapie pozostaje realizacja zadania związanego z budową wyprowadzeń sześciu linii SN z rozdzielni sieciowej w Winnicy wraz z automatyzacją sieci w woj. mazowieckim.

Nowe zdania, które zostaną wykonane dzięki zaoszczędzonym środkom, to budowa nowego GPZ Dźwierzuty, a także rozbudowa rozdzielni sieciowej Różyna, obejmująca uruchomienie transformacji 110kV/15kV oraz wykonanie powiązań sieci średniego napięcia.

Inwestycja w GPZ Dźwierzuty zakłada budowę budynku stacyjnego wraz z kompleksowym wyposażeniem technicznym. Zamontowane zostaną rozdzielnice wysokiego oraz średniego napięcia. Na terenie obiektu przygotowane zostaną również stanowiska pod montaż transformatorów wysokiego napięcia. Same transformatory nie są wliczone w zakres projektu i będą pochodziły z zapasów Energa-Operator.

Zadanie w Dźwierzutach obejmuje także m.in. pełne zagospodarowanie terenu, budowę dróg wewnętrznych, instalację kabli sterowniczych i sygnalizacyjnych oraz budowę 12 wyprowadzeń linii SN w celu powiązania ich z lokalną siecią.

W ramach prac przy rozdzielni sieciowej Różyna w gminie Sępopol wybudowane zostanie m.in. nowe stanowisko oraz pole transformatora wysokiego napięcia. Rozbudowana będzie także rozdzielania średniego napięcia. Wyprowadzone zostaną także nowe linie kablowe SN, które będą mogły zasilać istniejącą sieć.

Wybudowana oraz modernizowana w ramach projektu infrastruktura elektroenergetyczna wyposażona zostanie w funkcjonalności inteligentnej sieci. Dzięki nim będzie lepiej zintegrowana z nowoczesnym systemem dyspozytorskim SCADA/ADMS wdrożonym w Energa-Operator. Dyspozytorzy będą mogli m.in. monitorować obciążenie sieci w czasie rzeczywistym, kontrolować przepływ mocy czynnej i biernej, a także zmieniać konfigurację sieci bez konieczności wysyłania w teren zespołów Pogotowia Energetycznego. Pozwoli to lepiej zarządzać pracą OZE. Zwiększy także niezawodność zasilania oraz szybkość przywracania dostaw energii w przypadku ewentualnej awarii.

https://energa-operator.pl/aktualnosci/871806/energa-operator-zwieksza-zakres-inwestycji-w-polsce-wschodniej

KOSZYK0
Brak produktów
0