07 lutego, 2025

Spotkanie Komitetu Sterującego Warsztatów OZE

Pod koniec stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało projekt zmian w Prawie energetycznym, obejmujący wzmocnienie pozycji odbiorcy końcowego energii elektrycznej, usprawnienie procesu przyłączania odbiorców do sieci elektroenergetycznej oraz optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury.

Co do konieczności zmian w obszarze przyłączeniowym zgodni są uczestnicy Komitetu Sterującego zainicjowanych przez Prezesa URE warsztatów Operatorów z branżą OZE i magazynowania energii, którzy na spotkaniu 5 lutego podsumowali blisko półroczne prace czterech zespołów roboczych:

  • ds. optymalizacji procesu przyłączeniowego,
  • ds. przyłączeń komercyjnych,
  • ds. cable poolingu,
  • ds. ułatwień inwestycyjnych.

Choć na przestrzeni ostatnich miesięcy dyskusje wokół niektórych zagadnień nie były łatwe, na tym etapie udało się uzgodnić bez żadnych rozbieżności potrzebę usprawnienia od strony formalnoprawnej procesu inwestycyjnego dotyczącego sieci elektroenergetycznych oraz ułatwień w lokalizacji źródeł, a także wypracowania dobrych praktyk z podmiotami trzecimi.

Osiągnięty został także konsensus w zakresie przyłączeń komercyjnych, przy zachowaniu pewnych odrębności dla przyłączeń do sieci OSD i OSP. Wypracowane przez zespół Zasady przyłączania do sieci Operatorów Systemów Dystrybucyjnych podmiotów zakwalifikowanych do II i III grupy przyłączeniowej wymagają jedynie potwierdzenia przez branżę OZE i magazynowania w zakresie terminu, do którego kolejny podmiot będzie mógł partycypować w kosztach przyłączenia komercyjnego.

Dalszych prac wymaga opracowanie propozycji dla zmian w cable poolingu, choć i w tym obszarze osiągnięto porozumienie w takich kwestiach, jak m.in. potrzeba rozszerzenia formuły o inne obiekty, w tym magazyny energii elektrycznej, określenie obiektywnych kryteriów oceny istotności modyfikacji lub modernizacji czy celowość umożliwienia skorzystania z systemów wsparcia drugiej i kolejnej instalacji.

Prace są kontynuowane także w zespole ds. optymalizacji procesu przyłączeniowego, w ramach którego zgłoszono najwięcej postulatów, a dyskutowane rozwiązania są ze sobą powiązane, zatem wypracowana propozycja winna być kompleksowa i spójna.

Intencją uczestników warsztatów jest jak najszybsze zakończenie prac, z nadzieją na ujęcie choć części efektów w projektowanej przez MKiŚ regulacji.

Aktualności

16 czerwca, 2025

TAURON Dystrybucja z nową taryfą dla klientów indywidualnych

Do oferty taryf dystrybucyjnych dla klientów indywidualnych dołącza właśnie nowa: G13s. To propozycja dla odbiorców, którzy chcą świadomie i elastycznie dostosowywać swój pobór do określonych stref czasowych po to, aby płacić mniej za prąd. TAURON Dystrybucja oferowała dotychczas pięć opcji taryfowych dla gospodarstw domowych (grupa „G”): G11, G12, G12w, G13, G14d. Od 1 lipca klienci […]

16 czerwca, 2025

Enea Operator inwestuje w nowoczesną sieć – kolejne kluczowe projekty w regionach

Enea Operator kontynuuje intensywny rozwój infrastruktury elektroenergetycznej w północno-zachodniej Polsce. Tylko w ostatnich miesiącach spółka zakończyła inwestycje o łącznej wartości blisko 78 mln zł i rozpoczęła realizację kolejnych, wartych niemal 49 mln zł. Zadania te obejmują modernizację stacji elektroenergetycznych, budowę nowych ciągów linii wysokiego napięcia oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie projekty znacząco wzmacniają bezpieczeństwo […]

13 czerwca, 2025

Dialog Techniczny dotyczący standaryzacji rozwiązań w zakresie linii napowietrznych SN z przewodami w osłonie

W imieniu operatorów systemów dystrybucyjnych zrzeszonych w PTPiREE zapraszamy Państwa do udziału w dialogu technicznym poświęconym nowelizacji dokumentu Album linii napowietrznych średniego napięcia 15–20 kV z przewodami w osłonie o przekrojach 50–120 mm², w układzie płaskim, na żerdziach wirowanych typu LSNi 50–120. Dialog ten będzie koncentrował się przede wszystkim na rozwiązaniach technicznych słupów funkcyjnych wyposażonych […]

Najbliższe wydarzenia

16.06.2025

16-17 czerwca 2025 r., Gdańsk
Szczyt Energetyczny

XIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2025

Już po raz trzynasty pragniemy zaprosić czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu na Szczyt Energetyczny do Gdańska. Podczas najbliższej edycji wśród poruszanych zagadnień odniesiemy się do reorganizacji polityki energetycznej UE w procesie transformacji energetycznej. Tegoroczna dyskusja będzie koncentrowała się wokół zaostrzenia europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE. W palecie zagadnień nie zabraknie tematów związanych z inwestycjami w energetykę jądrową, produkcję zielonego wodoru oraz biogazu, dalszym rozwojem offshore, transformacji sektora ciepłowniczego i infrastruktury krytycznej. OSE Gdańsk to nie tylko możliwość wymiany doświadczeń, ale także poznania nowych trendów w przemyśle energetycznym, paliwowym i gazowym, innowacyjnych technologii wykorzystywanych w sektorze oraz rozwiązań służących zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Podczas Szczytu ponownie zostaną wręczone statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki” wyróżnienia, którą otrzymują osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju polskiej energetyki.

24.06.2025

24-25 czerwca 2025 r., Warszawa
XI Konferencja

Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zaprasza do udziału w 11. edycji Konferencji Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym, która odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2025 r. w Warszawie. W trakcie tegorocznej edycji konferencji pragniemy przedstawić oraz omówić zmiany formalno-prawne dotyczące m.in. cable poolingu, linii bezpośrednich, nowych rodzajów prosumentów itd. Będziemy także chcieli przedstawić tematy dotyczące: planowanych nowych regulacji prawnych dotyczących OZE oraz ich wpływu na działalność operatorów sieci, bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej o dużym nasyceniu OZE, warunków i zasad przyłączania do sieci elektroenergetycznej odnawialnych źródeł energii w tym mikroinstalacji, zasad współpracy OZE z systemem elektroenergetycznym, stanu przyłączeń OZE do sieci elektroenergetycznych, doświadczeń innych krajów oraz planowanych działań UE itp. W trakcie konferencji zostanie zorganizowany również Panel dyskusyjny.

24.06.2025

24 czerwca 2025 r., Toruń
Konferencja

Ciepłownictwo i energetyka w jednym systemie – integracja, transformacja, przyszłość

Jak skutecznie zdekarbonizować branżę ciepłowniczą i jak może ją w tym wesprzeć Energa-Operator. To jeden z głównych tematów konferencji organizowanej przez spółkę dla przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Wydarzenie, które objęte zostało Patronatem Honorowym Urzędu Regulacji Energetyki oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, odbędzie się 24 czerwca w Toruniu.

KOSZYK0
Brak produktów
0