14 lutego, 2025

Enea Operator wdraża pierwszy z produktów służących poprawie elastyczności sieci

Interwencyjna Dostawa Mocy Czynnej (IDC) to pierwszy produkt Enei Operator służący poprawie elastyczności sieci. Wdrożenie IDC zwiększy potencjał zarówno systemu dystrybucyjnego jak i produkcji energii elektrycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w szczycie generacji OZE.

Enea Operator we wskazanych wcześniej dniach i godzinach umożliwi Klientom zwiększenie poboru mocy czynnej ponad wartość mocy umownej, do poziomu nieprzekraczającego mocy bezpiecznej, określonej przez spółkę. Klient korzystający z produktu nie poniesie dodatkowych opłat za przekroczenie mocy, a jednocześnie będzie miał możliwość zakupu tańszej, „zielonej” energii z OZE. Wartość mocy umownej można łatwo sprawdzić nie tylko analizując umowę; znajduje się ona również w szczegółowym rozliczeniu faktury, którą każdy Odbiorca otrzymuje cyklicznie od operatora lub sprzedawcy. Zasady funkcjonowania IDC zostały określone w pkt. IV.6. IRiESD, która jest dostępna na stronie internetowej spółki.

Interwencyjna Dostawa Mocy Czynnej IDC to rozwiązanie nieco odmienne od tzw. taryfy dynamicznej, jednakże ze zbieżnym celem, którym jest zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z OZE, zamiast ograniczania jej produkcji ze względów bilansowych, lub ograniczeń sieciowych.

Oferta skierowana jest do Klientów z grup taryfowych A, B i C2, dla których moc umowna jest wyższa niż 40 kW.

Enea Operator rozpoczyna komunikację produktu od cyklu e-spotkań, na które zaprosi Odbiorców energii elektrycznej z terenu działania spółki, reprezentujących trzy grupy taryfowe. Spotkania odbędą się w formule on-line z możliwością zadawania pytań poprzez chat. Klienci z grup A, B i C2 różnią się od siebie wielkością zamówionej mocy i zużyciem energii, dlatego intencją spółki jest zbudowanie indywidualnego przekazu dopasowanego do każdej grupy Klientów. O szczegółach Enea Operator będzie informować na bieżąco wykorzystując różne kanały komunikacji, od strony internetowej spółki, poprzez indywidualny mailing z zaproszeniem do wzięcia udziału w spotkaniu, po media społecznościowe.

Najistotniejszym wymaganiem wobec Klientów z wymienionych grup taryfowych jest odpowiednio wyposażony układ pomiarowy, który posiada funkcję automatycznej rejestracji danych pomiarowych i

Spółka w każdy czwartek będzie publikować na swojej stronie internetowej informacje dotyczące dni i godzin, w których Klienci będą mogli korzystać z produktu IDC w kolejnym tygodniu.

Na podstawie informacji publikowanych przez spółkę, Klient będzie mógł zadecydować, czy w zaproponowanym mu przedziale czasu może i chce pobrać więcej mocy dla prowadzonej przez siebie działalności, bez dodatkowych kosztów związanych z opłatą za przekroczenie mocy umownej i skorzystać z możliwości zakupu taniej energii produkowanej przez OZE.

https://www.operator.enea.pl/ospolce/aktualnosci/szczegoly/03-enea-operator-wdraza-pierwszy-z-produktow-sluzacych-popraie-elastycznosci-sieci

Aktualności

16 czerwca, 2025

TAURON Dystrybucja z nową taryfą dla klientów indywidualnych

Do oferty taryf dystrybucyjnych dla klientów indywidualnych dołącza właśnie nowa: G13s. To propozycja dla odbiorców, którzy chcą świadomie i elastycznie dostosowywać swój pobór do określonych stref czasowych po to, aby płacić mniej za prąd. TAURON Dystrybucja oferowała dotychczas pięć opcji taryfowych dla gospodarstw domowych (grupa „G”): G11, G12, G12w, G13, G14d. Od 1 lipca klienci […]

16 czerwca, 2025

Enea Operator inwestuje w nowoczesną sieć – kolejne kluczowe projekty w regionach

Enea Operator kontynuuje intensywny rozwój infrastruktury elektroenergetycznej w północno-zachodniej Polsce. Tylko w ostatnich miesiącach spółka zakończyła inwestycje o łącznej wartości blisko 78 mln zł i rozpoczęła realizację kolejnych, wartych niemal 49 mln zł. Zadania te obejmują modernizację stacji elektroenergetycznych, budowę nowych ciągów linii wysokiego napięcia oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie projekty znacząco wzmacniają bezpieczeństwo […]

13 czerwca, 2025

Dialog Techniczny dotyczący standaryzacji rozwiązań w zakresie linii napowietrznych SN z przewodami w osłonie

W imieniu operatorów systemów dystrybucyjnych zrzeszonych w PTPiREE zapraszamy Państwa do udziału w dialogu technicznym poświęconym nowelizacji dokumentu Album linii napowietrznych średniego napięcia 15–20 kV z przewodami w osłonie o przekrojach 50–120 mm², w układzie płaskim, na żerdziach wirowanych typu LSNi 50–120. Dialog ten będzie koncentrował się przede wszystkim na rozwiązaniach technicznych słupów funkcyjnych wyposażonych […]

Najbliższe wydarzenia

16.06.2025

16-17 czerwca 2025 r., Gdańsk
Szczyt Energetyczny

XIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2025

Już po raz trzynasty pragniemy zaprosić czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu na Szczyt Energetyczny do Gdańska. Podczas najbliższej edycji wśród poruszanych zagadnień odniesiemy się do reorganizacji polityki energetycznej UE w procesie transformacji energetycznej. Tegoroczna dyskusja będzie koncentrowała się wokół zaostrzenia europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE. W palecie zagadnień nie zabraknie tematów związanych z inwestycjami w energetykę jądrową, produkcję zielonego wodoru oraz biogazu, dalszym rozwojem offshore, transformacji sektora ciepłowniczego i infrastruktury krytycznej. OSE Gdańsk to nie tylko możliwość wymiany doświadczeń, ale także poznania nowych trendów w przemyśle energetycznym, paliwowym i gazowym, innowacyjnych technologii wykorzystywanych w sektorze oraz rozwiązań służących zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Podczas Szczytu ponownie zostaną wręczone statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki” wyróżnienia, którą otrzymują osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju polskiej energetyki.

24.06.2025

24-25 czerwca 2025 r., Warszawa
XI Konferencja

Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zaprasza do udziału w 11. edycji Konferencji Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym, która odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2025 r. w Warszawie. W trakcie tegorocznej edycji konferencji pragniemy przedstawić oraz omówić zmiany formalno-prawne dotyczące m.in. cable poolingu, linii bezpośrednich, nowych rodzajów prosumentów itd. Będziemy także chcieli przedstawić tematy dotyczące: planowanych nowych regulacji prawnych dotyczących OZE oraz ich wpływu na działalność operatorów sieci, bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej o dużym nasyceniu OZE, warunków i zasad przyłączania do sieci elektroenergetycznej odnawialnych źródeł energii w tym mikroinstalacji, zasad współpracy OZE z systemem elektroenergetycznym, stanu przyłączeń OZE do sieci elektroenergetycznych, doświadczeń innych krajów oraz planowanych działań UE itp. W trakcie konferencji zostanie zorganizowany również Panel dyskusyjny.

24.06.2025

24 czerwca 2025 r., Toruń
Konferencja

Ciepłownictwo i energetyka w jednym systemie – integracja, transformacja, przyszłość

Jak skutecznie zdekarbonizować branżę ciepłowniczą i jak może ją w tym wesprzeć Energa-Operator. To jeden z głównych tematów konferencji organizowanej przez spółkę dla przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Wydarzenie, które objęte zostało Patronatem Honorowym Urzędu Regulacji Energetyki oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, odbędzie się 24 czerwca w Toruniu.

KOSZYK0
Brak produktów
0