Spotkania Koła Seniorów

Spotkanie Koła Seniorów 19/20 czerwca 2018 r.

19 i 20 czerwca w spotkaniu Koła Seniorów PTPiREE uczestniczył honorowy gość, Dariusz Lubera, prezes Towarzystwa w dwóch kadencjach. Tym razem, oprócz rozmów o bieżących problemach energetyki, uwaga zebranych skupiła się też na jakże aktualnym zagadnieniu elektromobilności widzianej przez pryzmat dystrybucji. Wprowadzenia do dyskusji dokonał dr inż. Andrzej Grzybowski z Politechniki Poznańskiej. Temat i ciekawy, i niosący spory bagaż problemów dystrybucyjnych właśnie. Jak zapewnić chwilowy odbiór mocy do ładowania samochodów, często spotęgowany jednoczesnością ładowania akumulatorów wymuszoną przez właścicieli pojazdów elektrycznych? Nie energia pobierana z sieci jest tu bowiem problemem. Szacuje się, że stanowić ona będzie – przy planowanej liczbie miliona „elektryków” – raptem 2 TWh, wobec całkowitego zapotrzebowania rocznego w Polsce na poziomie 170 TWh. Ale właśnie chwilowe obciążenie sieci dystrybucyjnej mocą ładowania może być problemem, biorąc także pod uwagę zagęszczenie poboru na osiedlach domów jednorodzinnych. 

W trakcie spotkania pojawił się pomysł, zgłoszony przez Krzysztofa Strożka, żeby podjąć próbę zapisania ciekawych spostrzeżeń i refleksji seniorów z ich pracy zawodowej, niekoniecznie utrzymanych w poważnym tonie. Inicjatywę oceniono jako ciekawą i wartą realizacji. Może na stronach internetowych Towarzystwa? Pojawiły się już pierwsze deklaracje przygotowania takich materiałów. Zapraszamy do redagowania własnych spostrzeżeń nie tylko członków koła, ale także i nowych „młodych” seniorów, których chętnie też powitamy w naszym gronie. 

Na zakończenie, tradycyjnie już, wykonano wspólne zdjęcie. Kolejna możliwość spotkania pojawi się przy okazji Zgromadzenia Krajowego Członków Towarzystwa, planowanego na 25 października, które wobec upływu kadencji będzie miało charakter sprawozdawczy za kadencję 2013-2018 oraz wyborczy na kadencję 2018-2023.

Andrzej Pazda