24 października 2018

Działania PTPiREE w obszarze regulacji prawnych we wrześniu br.

W połowie września Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) skierowało do PTPiREE prośbę o zaopiniowanie propozycji Komisji Europejskiej rezygnacji z sezonowych zmian czasu, wyrażonej w projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Stanowisko branży – z poparciem projektu oraz postulatem wyboru środkowoeuropejskiego czasu letniego jako urzędowego – przekazano do MPiT we wskazanym terminie.

Na portalu internetowym Rządowego Centrum Legislacyjnego zamieszczono krótki raport z konsultacji publicznych projektu nowelizacji ustawy Prawo energetyczne ze wskazaniem głównych kwestii problemowych podejmowanych przez podmioty zgłaszające. Stanowisko w ramach konsultacji przekazało również PTPiREE. Jednak większość zgłaszanych uwag nie znalazła odzwierciedlenia w nowej wersji projektu, którą – wraz z pismem przekazującym dokument do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów – również opublikowano. Co istotne dla OSD, pozostał zapis dotyczący zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami odnoszący się do usług  dystrybucji energii elektrycznej. Jak wynika z oceny skutków regulacji, projektowany stan prawny zakłada nadanie decyzji starosty, ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości, rygoru natychmiastowej wykonalności. Pozwoli to na dokonywanie niezbędnych prac remontowych, konserwacyjnych czy usuwanie awarii.

Dalszy przebieg prac nad projektem jest monitorowany w ramach PTPiREE.

Pod koniec września Departament Elektroenergetyki i Ciepłownictwa Ministerstwa Energii skierował do PTPiREE prośbę dotyczącą sporządzenia syntetycznej informacji w sprawie przygotowania systemu elektroenergetycznego do nadchodzącego sezonu zimowego 2018/2019. Przekazane dane mają wspomóc opracowanie przez ME informacji dla Prezesa Rady Ministrów i Rządowego  Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat przygotowania do sezonu zimowego krajowych systemów zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło, z uwzględnieniem zagadnień cyberbezpieczeństwa.

W ramach PTPiREE/OSD przygotowywany jest komentarz ukazujący działania podejmowane przez operatorów systemów  elektroenergetycznych dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy systemu w nadchodzących miesiącach zimowych.

W drugiej połowie września MPiT skierowało do szerokich konsultacji publicznych (w tym do PTPiREE) i ewentualnego zaopiniowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Celem ustawy, która stanowi wdrożenie do prawa polskiego dyrektywy 2011/7/WE, jest skrócenie terminów zapłaty i zwiększeniem dyscypliny płatniczej w obrocie gospodarczym. Z całością przekazanych do konsultacji materiałów można zapoznać się na portalu Rządowego Centrum Legislacji. Zapisy dokumentu są obecnie analizowane w ramach PTPiREE pod kątem wpływu na działalność przedsiębiorstw elektroenergetycznych.