24 września 2018

Działania PTPiREE w obszarze regulacji prawnych w sierpniu br.

Na szczeblu ministerialnym kontynuowane są prace nad projektami aktów wykonawczych do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W ślad za uwagami w ramach konsultacji publicznych do projektów rozporządzeń:

• Rady Ministrów w sprawie dokumentacji cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych wykorzystywanych do świadczenia usług kluczowych

• Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrznych struktur organizacyjnych operatorów usług kluczowych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo ,10 sierpnia zorganizowano konferencję uzgodnieniową, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Podczas spotkania omawiano wszystkie zgłoszone uwagi  i opinie dotyczące obu rozporządzeń. Przedstawicielka PTPiREE postulowała m.in. doprecyzowanie, jak wyglądać ma kwestia odniesienia w rozporządzeniach do normy PN ISO/IEC 27001 (normy międzynarodowej, standaryzującej systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji).

Do uzgodnień międzyresortowych oraz do konsultacji publicznych skierowano projekt ME nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Wynika ona z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przyjmowanych na gruncie Unii Europejskiej kodeksów sieci i wytycznych, stanowiących środki mające na celu budowę wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej. Projekt obejmuje też propozycję uregulowania instytucji sprzedaży rezerwowej oraz zmianę w ustawie o gospodarce nieruchomościami, poprzez nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o udostępnieniu nieruchomości na potrzeby prac.

Propozycje PTPiREE dotyczyły przede wszystkim doprecyzowań i uzupełnień w zapisach dotyczących sprzedaży rezerwowej, m.in. dodania definicji rezerwowej usługi kompleksowej i rezerwowej umowy kompleksowej.

W ostatnich dniach sierpnia Ministerstwo Energii udostępniło PTPiREE projekty dwóch rozporządzeń Ministra Cyfryzacji:

• w sprawie kryteriów uznania naruszenia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług telekomunikacyjnych za naruszenie o istotnym wpływie na funkcjonowanie sieci lub usług,

• w sprawie wzoru formularza do przekazywania informacji o naruszeniu bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług telekomunikacyjnych, które miało istotny wpływ na funkcjonowanie sieci lub usług.

Mimo, iż rozporządzenia wprost nie dotyczą spółek elektroenergetycznych, ich zapisy są analizowane w ramach PTPiREE pod kątem wpływu na wewnętrzną działalność telekomunikacyjną prowadzoną przez spółki.

PTPiREE uczestniczyło w konsultacjach, opublikowanego 19 lipca na stronach RCL, projektu rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji i punktów ładowania, stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego. Przekazane w sierpniu uwagi dotyczyły głównie doprecyzowania zapisów zawartych w rozporządzeniu, np. zaproponowano dodanie zapisu wskazującego, że przyłączane do sieci dystrybucyjnych urządzenia i instalacje podmiotów ubiegających się o przyłączenie muszą spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne zapewniające bezpieczeństwo funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.