9 sierpnia 2018

Ujednolicenie podatków od gruntów pod infrastrukturą liniową

W lipcu br. parlament uchwalił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. Ustawa została 7 sierpnia podpisana przez Prezydenta.

Ustawa jest wynikiem uzgodnień międzyresortowych: energii, środowiska oraz finansów w sprawie konieczności kompleksowego uregulowania zagadnienia opodatkowaniem gruntów nienależących do spółek elektroenergetycznych, na których posadowione są sieci elektroenergetyczne.

Nowelizacja ma uporządkować i ujednolicić w skali kraju zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega infrastruktura liniowa służąca do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Wprowadza zasadę, że umieszczenie tej infrastruktury, na gruntach osób trzecich, z których przedsiębiorstwo energetyczne korzysta w sposób ograniczony, nie wpłynie na wzrost podatków gruntowych.

Dotychczas nie istniały przepisy wprost regulujące zasady opodatkowania tych gruntów, występowały więc sytuacje opodatkowania inną stawką podatku takiego samego rodzaju gruntu - w zależności od przyjętej przez gminę interpretacji prawa. W niektórych gminach grunty z posadowioną infrastrukturą uznane zostały jako podatkowo neutralne, w innych - za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, co oznacza naliczenie najwyższej stawki podatku od nieruchomości.

W związku z tym dochodziło do licznych sporów między podatnikami - właścicielami infrastruktury liniowej a organami podatkowymi. W ostatnich latach problem ten był szczególnie widoczny w przypadku gruntów będących w zarządzie Lasów Państwowych, na których znajdują się linie energetyczne.

Z danych PTPiREE wynika, że w 2017 r. nie więcej niż 5 proc. gruntów pod liniami energetycznymi na terenach Lasów Państwowych było opodatkowanych najwyższą stawką, a w roku 2018 stawka ta dotyczy już ok. 40 proc. gruntów pod liniami.

Przyjęte regulacje wprowadzają jednolite zasady opodatkowania gruntów, na których ulokowana jest infrastruktura przez wskazanie, że korzystanie z tych gruntów przez przedsiębiorcę nie będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem - nie oznacza zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadkach, gdy na tych gruntach - prócz posadowienia infrastruktury - prowadzona będzie działalność gospodarcza (parking fabryka, itp.), pobierana będzie najwyższa stawka podatku od nieruchomości.

Zapisy ustawy wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r. Ich uchwalenie, dzięki inicjatywie PTPiREE, jest ogromnym sukcesem i pozwoli rozwiać problem zarówno operatorów, jak i Lasów Państwowych.