25 lipca 2018

Działania PTPiREE w obszarze regulacji prawnych

PTPiREE aktywnie uczestniczy w procesie legislacyjnym, analizując i opiniując projekty aktów prawnych na poszczególnych etapach prac.

W połowie czerwca rozpoczęto konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Energii w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. PTPiREE zaproszono do zaopiniowania dokumentu. Z przekazanym do konsultacji projektem oraz z uzasadnieniem i OSR zapoznać można się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W czerwcu do PTPiREE w ramach konsultacji publicznych skierowano projekty dwóch aktów wykonawczych do planowanej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, tj: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dokumentacji cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych wykorzystywanych do świadczenia usług kluczowych oraz projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrznych struktur organizacyjnych operatorów usług kluczowych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Po analizie zapisów obu dokumentów w ramach PTPiREE, zestawienie uwagi i postulatów branży przekazano do Ministerstwa Cyfryzacji.

Rządową nowelizację ustawy o OZE, nad którą prace – również przy udziale PTPiREE - w Sejmie toczyły się od kwietnia, Sejm uchwalił 7 czerwca. W ostatnich dniach czerwca Senat przyjął ustawę bez poprawek, następnie została ona podpisana przez Prezydenta RP. Najistotniejszą z punktu widzenia OSD modyfikacją jest zmiana definicji mikroinstalacji OZE, tj. wzrost progu łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej z 40kW do 50kW.

Ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw zawierającą zapisy dot. wsparcia rozwoju elektromobilności  została uchwalona 6 czerwca przez Sejm. Następnie ustawę bez poprawek przyjął także Senat. Regulacja czeka na podpis Prezydenta RP. Ustawa powołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Środki na jego finansowanie mają pochodzić również od operatora sieci przesyłowej. Wprowadza też opłatę emisyjną (80 zł/tys. litrów paliwa), z której finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym został skierowany do Sejmu 27 czerwca br. Przyjęty kilka dni wcześniej przez Radę Ministrów projekt jest wynikiem uzgodnień międzyresortowych (głównie m. energii, środowiska oraz finansów).

Niewątpliwie jest to projekt w pełni popierany przez przedsiębiorców sieciowych, gdyż jednoznacznie precyzuje sposób opodatkowania gruntów zajętych przez infrastrukturę na terenach rolnych i leśnych, eliminując występujące aktualnie rozbieżności w działaniach organów podatkowych i orzecznictwie. PTPiREE od lat zgłaszało postulat konieczności kompleksowego uregulowania zagadnienia opodatkowaniem gruntów nienależących do spółek elektroenergetycznych, na których posadowione są sieci elektroenergetyczne. Zgodnie z zapisami projektu, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Dalszy przebieg procesu legislacyjnego jest na bieżąco monitorowany w ramach Biura PTPiREE.