11 czerwca 2018

Samorządy partnerem energetyki

Świnoujście 13 i 14 czerwca będzie stolicą polskiej energetyki. W mieście odbędzie się kolejna edycja organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej konferencji „Energetyczne wyzwania samorządów”. Tym razem uwaga energetyków i samorządowców skoncentruje się na elektromobilności. W trakcie zachodniopomorskiego wydarzenia rozstrzygnięta zostanie także czwarta edycja konkursu „Samorząd przyjazny energii”.

W konferencji będą uczestniczyć samorządowcy, przedstawiciele sektora energetycznego, administracji państwowej, naukowcy, eksperci oraz producenci i dostawcy technologii. Wystąpienia, prezentacje i dyskusje skoncentrują się na wyzwaniach i perspektywach rozwoju transportu elektrycznego w Polsce.

W lutym tego roku weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jej zapisy interesują zarówno przedstawicieli samorządów, jak i firm energetycznych. Branża energetyczna, podobnie jak podmioty zajmujące się produkcją pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich obsługi i ładowania, upatruje szansę w rozwoju tej części segmentu motoryzacyjnego.

Związane z rozwojem elektromobilności kwestie ochrony środowiska, rozbudowy floty transportowej i infrastruktury są również wyzwaniem dla wielu miast i gmin.

– Dobra współpraca oraz zrozumienie wzajemnych potrzeb i możliwości branży energetycznej i gmin będą miały kluczowe znaczenie dla wdrożenia na większą skalę transportu elektrycznego w Polsce. Nasza konferencja jest doskonałą okazją do przedyskutowania wyzwań stojących przed nami w tym zakresie – zapewnia Wojciech Tabiś, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Elektromobilność jest także priorytetem dla rządu, który zakłada, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy oraz 70 punktów tankowania sprężonego gazu. Ustawa zakłada stworzenie systemu zachęt. W aglomeracjach i na obszarach gęsto zaludnionych zbudowana zostanie też sieć bazowa infrastruktury dla paliw alternatywnych. Podobne inwestycje planowane są wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych. Dzięki temu użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli poruszać się swobodnie praktycznie po całym kraju.

Partnerami  konferencji są firmy energetyczne: Enea, Energa oraz Tauron Dystrybucja. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa pojazdów elektrycznych
i infrastruktury do ładowania. PTPiREE i wystawcy zapraszają wszystkich zainteresowanych 14  czerwca na plac przed Muszlą Koncertową w Świnoujściu.

Czwarta edycja konkursu „Samorząd przyjazny energii”, której rozstrzygnięcie nastąpi podczas konferencji w Świnoujściu, organizowana jest przez PTPiREE przy wsparciu spółek energetycznych: Enea Operator, Energa–Operator, PGE Dystrybucja, innogy Stoen Operator, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Po raz kolejny wyróżnimy samorządy, które zrealizowały najciekawsze inicjatywy energetyczne i współpracowały z firmami energetycznymi. Dzięki tej współpracy zwiększaliśmy bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej, efektywność energetyczną oraz wspieraliśmy rozwój sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych – mówi Wojciech Tabiś.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone i opublikowane 13 czerwca, w pierwszym dniu  konferencji.