24 października 2017

Samorządy docenione przez energetykę

Podczas konferencji „Energetyczne wyzwania samorządów – elektromobilność, efektywność energetyczna i czyste powietrze” rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu „Samorząd przyjazny energii”. W tym roku na najwyższe uznanie jury zasłużyły gminy: Bełchatów, Kurzętnik, Lubiszyn, Paczków i Stoczek Łukowski. Dodatkowe wyróżnienie otrzymała gmina Zbuczyn. Nagrody zostały wręczone 24 października w Ministerstwie Energii.

- Współpraca gmin ze spółkami energetycznymi przynosi dwustronne korzyści. Samorządy szybciej rozwijają się, mogą realizować śmiałe plany, zaś spółki energetyczne sprawniej prowadzą inwestycje. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa energetycznego. Samorządy są również sprawdzonym klientem firm energetycznych. Warto tę współpracę rozwijać, myśląc o nowych wyzwaniach - m.in. projektach oświetleniowych, elektromobilności czy rozwoju klastrów energii. Obie strony mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Energii – zapewnia minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Konkurs był skierowany do tych jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałaniem powstawaniu smogu czy rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.

- W konkursie wzięły udział gminy, które zrealizowały inicjatywy energetyczne ważne dla społeczności lokalnych i wspierające rozwój energetyki na swoim terenie. Są to samorządy, które współpracując z energetyką, inwestują w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i poprawiają efektywność energetyczną – mówi Wojciech Tabiś, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Zwycięskie gminy otrzymały tytuł „Samorządu przyjaznego energii” oraz nagrodę finansową na dalsze inwestycje na terenie gminy.

Lubiszyn otrzymał nagrodę za sprawną współpracę z Eneą Operator przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego gminy, związanych z lokalizacją stacji elektroenergetycznej w Baczynie. Inwestycja ta w znaczący sposób poprawi jakość i niezawodność dystrybucji energii elektrycznej wzdłuż zachodniej granicy kraju.

– Współpraca z energetykami pozwoliła w jak najszerszym stopniu uwzględnić oczekiwania mieszkańców, w których sąsiedztwie będą realizowane inwestycje. Rozbudowa oraz zmiana sposobu zasilania sieci dystrybucyjnej umożliwi ponadto przyłączanie kolejnych podmiotów do sieci
oraz zwiększy możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii
– mówi wójt Lubiszyna Artur Terlecki.

Paczków został nagrodzony za zaangażowanie w działania informacyjno-konsultacyjne, przebudowę linii kablowej, przystąpienie do projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie subregionu południowego” oraz dobrą współpracę z Tauron Dystrybucja.

- Realizujemy wiele zadań proekologicznych przy wsparciu z Unii Europejskiej. Otrzymaliśmy m.in. dofinansowanie na ograniczenie niskiej emisji ze spalin oraz zużycia energii w zabytkowej części miasta. Przebudujemy aleję spacerową, powstaną ścieżki piesze i rowerowe z nowym oświetleniem wzdłuż zabytkowych murów obronnych. Oświetlenie ledowe jest jaśniejsze i – co najważniejsze – przyjazne dla budżetu gminy. Stawiamy na ekologię – zapewnia Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

Gmina Kurzętnik została nagrodzona za wspieranie działań inwestycyjnych zapewniających niezawodność dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwo energetyczne regionu. W szczególności za zaangażowanie w mediacje z właścicielami nieruchomości w celu sprawnej realizacji inwestycji poprzez udostępnianie dróg oraz terenów miejskich. Gmina angażuje się również w modernizację oświetlenia oraz odnawialne źródła energii.

- Nasza gmina od lat prężnie się rozwija. Inwestujemy w kapitał ludzki, dbamy o dobry klimat inwestycyjny w celu tworzenia nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Podejmujemy także liczne działania poprawiające efektywność energetyczną. Stanie się to możliwe m.in. poprzez utworzenie Kurzętnickiego Klastra Energii i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – informuje Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik, leżącej na terenie dystrybucyjnym spółki Energa - Operator.

Gmina Bełchatów została nagrodzona za liczne akcje społeczne i projekty zwiększające świadomość ekologiczną oraz wiedzę o energii i bezpieczeństwie energetycznym. Bełchatów został doceniony także za dobrą współpracę w sytuacjach awaryjnych, sprawną i otwartą komunikację oraz decyzyjność.

- Od wielu lat nasza gmina inwestuje w system oświetlenia terenów wiejskich, modernizując oraz stawiając nowe lampy. Po zwiększeniu ich liczby z 950 do 1800 znacznie poprawił się na naszym terenie stan bezpieczeństwa mieszkańców. Te działania podejmujemy wspólnie z PGE Dystrybucja
 i jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy
– mówi wójt gminy Bełchatów Kamil Ładziak.

Gmina Stoczek Łukowski nagrodę otrzymała za zaangażowanie w działania informacyjno-konsultacyjne prowadzone podczas budowy linii elektroenergetycznej „Kozienice-Siedlce-Ujrzanów”. Był to przykład modelowej współpracy samorządu ze spółką energetyczną. - Przez teren naszej gminy przebiega ponad 18–kilometrowy odcinek nowej linii elektroenergetycznej. Dla osiągnięcia kompromisu zorganizowaliśmy wiele spotkań, zebrań z mieszkańcami, jak również rozmów indywidualnych. W rezultacie osiągniętego kompromisu udało się bardzo sprawnie przeprowadzić proces planowania, projektowania, uzyskiwania zgody na zajęcie nieruchomości i budowę linii. Przeniesienie linii w nowe miejsce pozwoliło uwolnić kilkadziesiąt hektarów atrakcyjnych terenów inwestycyjnych – informuje Marek Czub, wójt Stoczka Łukowskiego.

Gmina, rozumiejąc konieczność zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych, wyposażyła ponadto strategiczne punkty dostaw wody i oczyszczalnie ścieków oraz jednostki ochotniczej straży pożarnej w agregaty prądotwórcze.

Dodatkowo przez jurorów została wyróżniona gmina Zbuczyn. Samorząd został wyróżniony za doskonałą współpracę w procesie inwestycyjnym, uwzględniającą potrzeby mieszkańców i PGE Dystrybucja oraz wspieranie działań inwestycyjnych zapewniających niezawodność dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

- Zbuczyn dostrzega, jak ważną rolę w rozwoju, nie tylko regionu wschodniego Mazowsza, ale i całego kraju, ogrywa bezpieczeństwo energetyczne. Wsparliśmy PSE przy budowie dwóch linii 400 kV przebiegających przez nasz teren. Oprócz działań wynikających wprost z przepisów prawa, jak chociażby uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającego lokalizację infrastruktury elektroenergetycznej, aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych, a na etapie budowy pełniliśmy rolę mediatora pomiędzy inwestorem a mieszkańcami gminy. Na co dzień współpracujemy z PGE Dystrybucją, starając się wypracować i wdrażać procedury pozwalające na jak najsprawniejszą realizację inwestycji energetycznych – przekonuje wójt Zbuczyna Tomasz Hapunowicz.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej przy wsparciu firm: Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Energii oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Organizowana przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej konferencja „Energetyczne wyzwania samorządów”, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu, odbyła się 24 października w Ministerstwie Energii. W tym roku podczas paneli dominowały trzy tematy: elektromobilność, efektywność energetyczna i czyste powietrze. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele sektora energetycznego, administracji państwowej i uczelni wyższych.