23 sierpnia 2017

Awarie w sieciach elektroenergetycznych po nawałnicach

Wskutek nagłego załamania pogody w kulminacyjnym momencie awarii bez dostaw energii elektrycznej pozostawało ponad pół miliona odbiorców. Cały czas trwa usuwanie zniszczeń, a właściwie odbudowa sieci energetycznej na obszarach najbardziej dotkniętych przez nawałnicę. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników spółek energetycznych, udało się już przywrócić zasilanie wszystkim odbiorcom.

Energa SA

Największe zniszczenia sieci elektroenergetycznej Energa-Operator nawałnica spowodowała w oddziałach: kaliskim, olsztyńskim i gdańskim. Wynikiem czego było ogłoszenie w każdym z tych oddziałów stanu awarii masowych. Żywioł spowodował także liczne uszkodzenia infrastruktury w toruńskim i koszalińskim oddziale spółki.
W nocy z 11 na 12 sierpnia, w kulminacyjnym momencie awarii, na całym terenie działania Energa-Operator bez prądu pozostawało około 150 tys. odbiorców. Dzięki nocnej pracy dyspozytorów i zespołów pogotowia rankiem 12 sierpnia bez prądu było już tylko 116 tys. odbiorców. Już pierwszego dnia po uderzeniu nawałnicy w późnych godzinach wieczornych udało się doprowadzić do stabilizacji sieć wysokiego i średniego napięcia we wszystkich oddziałach oprócz gdańskiego, na terenie którego pozostało bez prądu jeszcze 35 tys. odbiorców.

Enea SA

Nocna wichura z 11 na 12 sierpnia wyrządziła ogromne szkody na sieci dystrybucyjnej Enea Operator. W szczytowym momencie, czyli o północy bez dostaw energii elektrycznej było ponad 209 tys. klientów Enei Operator, głównie z Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego. Nawałnica uszkodziła 24 linie wysokiego napięcia WN i 313 linii średniego napięcia SN. W wyniku uszkodzeń linii niezasilonych było 14 Głównych Punktów Zasilania 110/15kV oraz 7268 stacji SN/nn.
Najtrudniejsza sytuacja była w okolicach Chojnic, Brus, Sępólna, Nakła, Wrześni i Gniezna. Upadające drzewa i porywy wiatru sięgające ok 140-150km/h spowodowały uszkodzenia 62 słupów wysokiego napięcia oraz około 2300 słupów średniego i niskiego napięcia, zniszczyły dziesiątki kilometrów przewodów oraz stacje energetyczne.
Na całym obszarze Enei Operator w czasie i po nawałnicy 11 sierpnia w sumie bez zasilania było ponad 250 tys. odbiorców energii elektrycznej. Wstępne szacunki pokazują, że uszkodzonych zostało ponad 70 słupów wysokiego napięcia (konstrukcje ponad 24 m o wadze nawet 2 ton) a także 2,5 tys. słupów średniego i niskiego napięcia. Do odbudowania jest ok. 400 km sieci wszystkich napięć.

Tauron Polska Energia SA

Najbardziej odczuwalne skutki nawałnicy na obszarze południowej Polski, wystąpiły w zachodniej części obszaru obsługiwanego przez Tauron Dystrybucja SA, obejmującego województwa dolnośląskie i opolskie oraz w mniejszym zakresie na obszarze województw śląskiego i małopolskiego.
Największe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej wystąpiły wieczorem 11 sierpnia. W tym czasie wyłączonych było ponad 1450 stacji SN/nN zasilających, a 70 tys. klientów nie miało prądu. W efekcie nocnych działań służb naprawczych 12 sierpnia bez zasilania były 334 stacje SN/nN i 13 tys. klientów. Prowadzone prace doprowadziły do usunięcia większości awarii i 13 sierpnia wyłączonych było już tylko 6 stacji i 300 klientów, których zasilono do końca dnia i zakończono prace naprawcze związane z nawałnicą.

PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Na terenie działania PGE Dystrybucja skutki burz i nawałnic najbardziej odczuwalne były 10 sierpnia w godzinach porannych – o godzinie 10:00 na obszarach województw łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego bez dostaw energii elektrycznej pozostawało ponad 250 tys. odbiorców. Ciężka praca służb (blisko 300 brygad w terenie) przyniosła szybkie efekty – o godzinie 14:00 bez dostaw pozostawało 30 tys., a na koniec dnia już tylko 16 tysięcy odbiorców.
Najgorsza sytuacja była w województwach łódzkim i mazowieckim - na obszarze rejonów energetycznych Sieradz, Bełchatów, Piotrków, Łódź, Zgierz – Pabianice i Łowicz doszło do masowych awarii w sieci elektroenergetycznej. Nawałnica spowodowała ograniczenia w dostawach prądu do ok. 145 tys. odbiorców. Obszary najbardziej dotknięte awariami to północna część miasta Łódź, miasto Zgierz, okolice miejscowości Kolumna w gm. Łask, oraz teren Rejonu Łowicz. Na Mazowszu nawałnice były najbardziej dotkliwe na terenie działania rejonów energetycznych Legionowo i Wyszków.
Wszystkie naprawy sieci i usuwanie reklamacji trwały do 15 sierpnia. W ciągu 5 dni prac energetycy PGE Dystrybucja wymienili 330 słupów niskiego i średniego napięcia.  Naprawili 14 stacji transformatorowych i  blisko 200 ciągów dystrybucyjnych.